Facebook Çalışanları, Mark Zuckerberg’i Eleştiriyor

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaşımlarına sessiz kaldığı için Facebook çalışanları ve bir çok kişi tarafından eleştiriliyor.
 Facebook Çalışanları, Mark Zuckerberg’i Eleştiriyor

Geçtiğimiz zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı paylaşımlar hakkında sessiz kalan ve Twitter & Trump tartışmasında Trump’ı destekleyen Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook çalışanlarının hedefi haline geldi. Diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarıyla paylaşımlarda bulunan Facebook çalışanları, Mark Zuckerberg’in Donald Trump karşısındaki bu tutumundan oldukça rahatsız olduklarını bildirdi.

Geçtiğimiz zamanlarda ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis’de George Floyd isimli siyahi bir adam polis tarafından boğularak öldürülmüş, ardından olayın görüntüleri sosyal medyada paylaşılmıştı. Kısa sürede sosyal medyanın en büyük konusu haline gelen olay, protestolara dönüştü ve ABD sokakları yangın yerine döndğ. Irkçılık ve ayrımcılık karşıtı protesto yapan milyonlarca kişi, ABD sokaklarını doldurdu.

ABD Başkanı Donald Trump ise göstericiler ile orta yolu bulmak yerine tehdit etmeyi tercih etti. Göstericileri “Bu Eşkıyalar, George Floyd’un anısına saygısızlık ediyor ve buna izi vermeyeceğim. Şimdi Vali Tim Walz ile konuştum. Ordunun sonuna kadar yanında olduğunu belirtti. Zorluk çıkması halinde durumu kontrol altına alacağız. Yağma başlarsa ateş açma da başlar. Teşekkür ederim” sözleriyle tehdit etmişti.

Bunun ardından protestolar daha da alevlenirken ve tüm dükkanlar yağmalanmaya başlarken, Twitter ile Trump arasındaki tartışma da başladı. Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu tweet’ini kısıtlayarak “şiddeti yücelttiğini” belirten bir ibare ekledi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise burada devreye girdi.

Facebook Çalışanları, Mark Zuckerberg'i Eleştiriyor

Ünlü girişimci Mark Zuckerberg, bu tartışmada tarafının Donald Trump olduğunu gösterecek açıklamalarda bulundu, Zuckerberg, sosyal medya platformlarının ifade özgürlüğünü kısıtlamaması gerektiğini belirtirken, dolaylı yoldan Donald Trump’ın paylaşımını kısıtlayan Twitter’ı eleştirdi.

Facebook Ürün Yöneticisi: Bu Durumdan Rahatsız oluyoruz

Facebook çalışanları ise Mark Zuckerberg’in tüm bu olaylara sessiz kalmasını sert tepkilerle eleştirdi. Bu tartışmada Twitter’dan yana olan bir çok Facebook çalışanı, Twitter hesaplarından paylaşımlarda bulundu. Bunlardan biri de Facebook’un ürün yöneticisi Jason Toff oldu. Toff, Mark Zuckerberg’in sessizliğini eleştirirken, bir çok Facebook çalışanı arakdaşının da bu şekilde düşündüğünü belirtti.

İlgili İçerik  Snapchat, Donald Trump'a Yaptırım Uyguladı

Facebook Ürün Mühendisi: Burada Çalışmaktan Utanıyorum!

En sert açıklamalar ise Facebook’un yazılım mühendisi Lauren Tan‘den geldi. Tan, Zuckerberg’ün sessizliğine olan tepkisini şu sözlerle belirtti; “Facebook’un Trump’ın şiddeti teşvik edici paylaşımını kaldırma konusundaki sessizliği nedeniyle burada çalışmaktan utanıyorum. Bu sessizliğe kesinlikle katılmıyorum. İşimin teknik parçalarından ve akıllı/nazik insanlarla çalışmaktan keyif alıyorum ancak bu sessizlik doğru değil. Sessizlik suçtur.

Jason Stirman: Irkçılık Konusunda Tarafsız Bir Konum Yoktur!

Facebook’un ürün geliştirme ekibinde çalışan Jason Stirman ise yine Facebook’a karşı tepki gösteren çalışanlardan biri oldu. Stirman “Ne yapacağımı bilmiyorum fakat sessiz kalmanın kabul edilemez olduğunu biliyorum. Ben, Trump’ın son günlerde açıkça şiddete teşvik eden paylaşımları hakkında Mark’ın sessiz kalma kararına hiçbir şekilde katılmayan bir Facebook çalışanıyım. Facebook çalışanları arasında yalnız değilim. Irkçılık konusunda tarafsız bir konum yoktur.

Mark Zuckerberg: İnsanların Bilgi Sahibi Olmasını İstedik

Tüm bu tepkilerin farkında olduğunu belirten Mark Zuckerberg, konu ile ilgili bir açıklamada bulundu. Zuckerberg, Trump’ın paylaşımını insanların haberdar olması için kaldırmadıklarını şu sözleriyle açıkladı “Birçok kişinin, başkan’ın paylaşımıyla ilgili tutumumuz nedeniyle üzüldüğünün farkındayım. Ancak politikamız, açıkça zarara ya da tehlikeye neden olmadıkça her fikre yer veriyor. Diğer bir yandan bu gönderiyi aynen kullandık çünkü Ulusal Muhafızlar’ın olaya dahil olması ve devletin güç kullanma kararı alıp almadığıyla ilgili insanların bilgi sahibi olmasını istedik

Peki Twitter Ne Yapıyor?

Dünyanın en büyük sosyal medya paltformlarından biri olan Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz zamanlarda 2 Tweet’ine bildiri ibaresi eklemiş, ardından Trump bu platformu kapatmakla tehdit etmişti. Daha sonrasında ise Donald Trump “yağma başlarsa ateş başlar” sözlerini protestoculara karşı Twitter platformunda kullanmıştı. Twitter, Trump’ın tehditlerine rağmen bu tweet’i de sansürlemiş ve “şiddeti teşvik edici” olarak işaretlemişti. Facebook’un sessiz kalması oldukça çok eleştirilirken, Twitter bu tutumu sebebiyle oldukça olumlu yorumlar aldı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın