Connect with us


Dijital Haberler

Facebook, Apple ile Karşı Karşıya Geldi

Sosyal medya devi Facebook, App Store’un aldığı kar payını uygulama içerisine ekleyince Apple ile karşı karşıya geldi. Apple, ilgili bildirimi engelledi.

Zaman:

Tarih:

Facebook, Apple ile Karşı Karşıya Geldi

2 Trilyon dolarlık piyasa değerini aşan ve dünyanın en değerli şirketi olan Apple, dünyanın ilk 2 trilyon dolar değerini aşan şirketi olmuştu. Son zamanlarda piyasa değerinde oldukça iyi bir yükseliş yaşayan Apple, diğer teknoloji şirketleriyle büyük bir gerilim yaşıyor. Geçtiğimiz zamanlarda Epic Games ile bir tartışma yaşayan Apple, şimdi de dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook ile karşı karşıya geldi.

Sosyal medya devi Facebook, App Store üzerindeki uygulamasında bulunan uygulama içi satın alma bölümüne bir duyuru ekledi. Kullanıcılar iOS cihazlarında Facebook üzerinden bir şey satın almak istediklerinde, satın alma penceresinde Apple’ın %30’luk bir kar aldığı belirtiliyordu. Yani kullanıcının ödeyeceği ücretin %30’unun Apple’a gideceği açıkça belirtiliyordu.

Fakat Apple, Facebook’un bu güncellemesini yok saydı ve ilgili güncellemeyi kaldırdı. “Apple bu ödemeden %30 pay alıyor” bildirimi, Apple tarafından kaldırıldı ve eski haline getirildi. Bu müdahale, sosyal medya devi Facebook’u da oldukça kızdırdı. Facebook, Apple’ı şeffaf olmamakla suçladı ve Apple’a ateş püskürdü. Apple ise bu bilgiyi “kullanıcılara alakasız bilgiler göstermek yasak” başlıklı maddesine bağlı olarak kaldırdığını aktardı.

Facebook, Apple ile Karşı Karşıya Geldi Sosyal medya devi Facebook, App Store'un aldığı kar payını uygulama içerisine ekleyince Apple ile karşı karşıya geldi. Apple, ilgili bildirimi engelledi.

Hemen yukarıda gördüğünüz gibi sol tarafta ödeme bölümünün altında Apple’ın %30 pay keseceği belirtiliyor. Sağ tarafta ise Apple tarafından müdahale edilmiş uygulamayı görüyoruz. Facebook, insanların ödediği paranın nereye gittiğini tam olarak bilmesi gerektiğini ve bu yüzden bu adımı attıklarını belirtiyor. Fakat Apple’ın bu şeffaflık bildirimini reddettiğini aktaran Facebook, bu bilgiyi farklı şekilde göstermek için çalıştıklarını belirtti.

Benzer içerik:  Facebook, Çakma Instagram Sitesi Kuran Türk Yazılımcıya Dava Açtı

Dilerseniz güncel sosyal medya ve teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Uğur Y.

    5 Eylül 2020 at 10:52

    Allah bu Apple’ın açgözlülüğünü, kibirli davraşını ıslah etsin. İnshallah bir gün batar, beter olur!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir