Facebook, Afrika’ya 37 Bin Kilometrelik İnternet Altyapısı Kuracak

Sosyal medya devi Facebook, internet açısından dünyanın en gerisinde kalmış bölge olan Afrika'ya tam 37 bin kilometrelik internet altyapısı hazırlayacak.
 Facebook, Afrika’ya 37 Bin Kilometrelik İnternet Altyapısı Kuracak

Sosyal medya devi Facebook, internet altyapısı neredeyse hiç bulunmayan Afrika bölgesi için oldukça geniş çaplı bir çalışmaya imza atacak. 2Africa isimli proje kapsamında 6 dev şirket ile birlikte Afrika’ya internet bağlamayı planlayan Facebook, tam 37 bin kilometrelik dev bir altyapı kurmak için çalışacak.

Afrika kıtasının büyük bir kısmının uzun zamandır internet ile buluşamaması Facebook, Vodafone, Mobil International ve Mısır Telecom gibi dev şirketlerin ilgisini çekti. Dünya çapında 3 milyara yakın kullanıcısı bulunan Facebook, Afrika ile ilgili 2Africa isimli internet çalışmasına katılarak kıtayı tamamen dijitalleştirmek istiyor.

2Africa adlı Afrika’yı dijitalleştirme projesi, pek çok ülkeden 6 dev şirket tarafından yapılacak. Dünya devi Vodafone, Facebook, Mısır Telecom, Mobil International(Çin), Alcatel Submarine Networks tarafından gerçekleştirilecek olan proje, sonunda internetsiz kalan Afrika bölgesini tamamen internete bağlayacak.

İspanya’dan başlayacak olan internet hattı, Süveyş kanalından altından geçerek kıtanın doğusuna bağlanacak. Afrika’ya yapılacak olan bu altyapının sonu İngilterede bitecek.

İlgili İçerik  Google Maps Komutlarına Uyan Adam Nehire Düştü

Bildiğiniz gibi Facebook sosyal medya platformları arasında oldukça büyük bir yere sahip. WhatsApp ve Instagram gibi dev platformları bünyesinde bulunduran Facebook, dijital platformların dışında pek çok yatırımı da göz önünde bulunuyor. Geçtiğimiz zamanlarda Hindistan’ı dijitalleştirmeye yönelik pek çok adım atan Facebook, Hindistan’ın en büyük telekom şirketine 5,7 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı. Bunların yanında Hindistan’daki WhatsApp kullanıcıları için direkt olarak WhatsApp üzerinden ödeme özelliği getirildi.

Şimdi ise Facebook, tüm Afrika kıtasını ele alan bir internet projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Açıklamalara göre 2024 yılına kadar projenin sonuna gelinecek ve Afrika bölgesi tamamen internet altyapısına kavuşacak.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın