Connect with us


Dünya'dan Haberler

Evde Ürettiği Ürünleri İnternetten Satanlara Vergi Muafiyeti Geliyor

Evde bir şeyler üreten ve ürettiği şeyleri online ortamlarda satan kişilere vergi muafiyeti geliyor. Bu sayede evde üretilip dijital ortamlarda satılan ürünlerden vergi alınmayacak.

Zaman:

Tarih:

Evde Ürettiği Ürünleri İnternetten Satanlara Vergi Muafiyeti Geliyor Evde bir şeyler üreten ve ürettiği şeyleri online ortamlarda satan kişilere vergi muafiyeti geliyor. Bu sayede evde üretilip dijital ortamlarda satılan ürünlerden vergi alınmayacak.

Evde ürettiği ürünleri online ortamlarda satarak gelir elde eden, veya bunu yaparak gelir elde etmeyi planlayan için oldukça sevindirici bir haberle karşınızdayız. Yeni düzenlemeye göre kendi evinde ürettiği ürünleri online ortamlarda satan kişiler, vergi muafiyetinden yararlanabilecek. Üstelik bu düzenleme kapsamında 220 Bin TL‘ye kadar gelir vergisi ödemeniz gerekmeyecek.

Özellikle koronavirüs sürecinde evine kapanan kişiler, bu süreçte evden gelir elde etmenin yöntemlerini aramaya başladı. Birçok kişi, evinde kendi ürettiği ürünleri online ortamlarda satmaya başladı. Bu da insanların internet üzerinden gelir elde etmesini sağlamaya başladı. Fakat evde ürün üretip internette satış yapan kişiler için bulunan gelir vergisi, birçok kişinin evde ürettiği ürünleri satabilmesine engel oluyordu.

İşte evde ürettiği ürünleri internetten satan kişilerden alınan o vergi kaldırılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan İşsizsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinde yer alan bir maddeye göre evde ürettiği şeyleri internette satan kişilerin vergi muafiyetine sahip olması istendi. Yani bu kanunla birlikte “evde ürettiği” şeyleri internet ortamında satan kişilerden 220 Bin TL’ye kadar vergi alınmayacak.

Benzer içerik:  Danimarka, Dünyanın En Büyük Enerji Adasını İnşa Ediyor
Evde Ürettiği Ürünleri İnternetten Satanlara Vergi Muafiyeti Geliyor Evde bir şeyler üreten ve ürettiği şeyleri online ortamlarda satan kişilere vergi muafiyeti geliyor. Bu sayede evde üretilip dijital ortamlarda satılan ürünlerden vergi alınmayacak.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kanundan yalnızca evde üretip, kendi evinde ürettiği şeyi internet ortamında satan kişiler yararlanabilecek. Ticaret yapan kişiler, alım satım yapan kişiler kesinlikle bu kanundan faydalanmayacak. Diğer bir yandan 220 Bin TL’lik geliri aşan kişilerden ise %4‘lük bir gelir vergisi talep edilecek. Yani 220 Bin TL’lik sınır aşıldığında da alınacak vergi oldukça düşük.

Koronavirüs sürecinde yaşanan zorlukları azaltmak adına atılan bu adım, evde üretim yapıp internet ortamında satan kişiler için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir