Connect with us


Dünya'dan Haberler

Eski CIA Memuru, Beyrut’taki Patlamanın Sebebiyle İlgili Konuştu

Eski bir CIA çalışanı olan Time dergisi yazarı Robert Baer, Beyrut’ta yaşanan patlamanın sebebiyle ilgili dikkat çekici bazı açıklamalarda bulundu.

Zaman:

Tarih:

Eski CIA Memuru, Beyrut Patlamasıyla İlgili Açıklama Yaptı

Lübnan/Beyrut‘ta yaşanan devasa patlamanın ardından tüm dünyanın gözleri Beyrut’a çevrildi. Beyrut, tüm dünyadan yardım talep ederken, patlamanın sebebi de araştırılmaya başlandı. Patlamanın büyük miktarlarda amonyum nitrat sebebiyle meydana geldiği belirtilse de, birçok iddia bunun tersini gösteriyordu. Eski bir CIA çalışanı olan Robert Baer de bu iddiaların yetersiz olduğunu ekledi.

Eski bir CIA çalışanı olan, Wall Street Journal gazetesinde ve Washington Post‘ta çalışan, şimdilerde ise Time dergisinin İstihbarat bölümünde yazar olan Robert Baer, konu ile ilgili dikkat çekici bazı açıklamalarda bulundu. Patlamanın kesinlikle amonyum nitrat ile ilişkilendirilebileceğini ve sebebinin bu olduğunu açıklayan Baer, bu patlamanın sebebinin sadece amonyum nitrata bağlanmaması gerektiğini belirtti.

4 bin’den fazla kişinin yaralandığı, 100’ten fazla insanın hayatını kaybettiği Beyrut patlamasında koca bir alan adeta yok olmuştu. Son zamanlarda çok zor şartlarda geçinen Beyrut halkı, bu patlamayla birlikte daha da derinden sarsıldı. Beyrut Limanı’nda bulunan ve içerisinde patlayıcıları barındıran 12 numaralı depoda dün yangın çıktı. Bir süre boyunca devam ede yangın, sonucunda 2.750 tonluk amonyum nitratın patlamasına sebep oldu. Adeta nükleer bomba gibi patlayan amonyum nitrat, 2 km’lik bir alanı neredeyse yok etti. Birçok kaynakta ölü sayısının 100’ü geçtiği bildirilirken, 4 bin’den fazla insanın da yaralandığı belirtildi. Eski CIA ajanı Baer, büyük patlamanın amonyum nitrat sebebiyle yaşandığının kesin olduğunu söylese de, bu açıklamanın yetersiz olduğunu ekledi.

Benzer içerik:  Stranger Things 4. Sezon Resmi Fragmanı Yayınlandı
Eski CIA Memuru, Beyrut'taki Patlamanın Sebebiyle İlgili Konuştu

Patlamanın bu kadar güçlü olmasının kesin nedeninin amonyum nitrat olduğunun doğru olduğunu söyleyen Baer, asıl patlama sebebinin askeri mühimmat olduğunu belirtti. Patlamanın başında görülen beyaz renkli dumanın amonyum nitrat olduğunu belirten Baer, daha sonra ortaya çıkan turuncu renkli alev topunun da askeri mühimmat sebebiyle oluştuğunu söyledi.

Yani eski CIA çalışanı Robert Baer’e göre patlamanın asıl sebebi orada bulunan askeri mühimmattı. Bunun bir saldırı olduğu konusunda herhangi bir kanıtın bulunmadığını belirten Baer, düşündüğü gibi orada askeri mühimmat bulunduruluyorsa bunun da açıklanması gerektiğini belirtti. Patlamanın sebebinin askeri mühimmat olduğunun açığa çıkması durumunda orada mühimmatın neden depolandığının açıklanmasını isteyen Baer, bunun bir saldırı olduğunu düşünmüyor gibi.

Diğer bir yandan Lübnan’da yıllardır görev yaptığını belirten eski CIA ajanı Robert Baer, orada çalıştığında elde ettiği bilgiler kadarıyla olayın açığa çıkmasının çok zor olabileceğini belirtti. Eğer Robert Baer haklıysa, patlama sebebi asla öğrenilemeyebilir.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir