Connect with us


Dijital Haberler

eSIM, Yakında Türkiye’de Kullanılmaya Başlayacak

Altyapı Bakanı Yardımcısı tarafından yapılan açıklamalara göre sim kartların geleceği olarak görülen eSIM, yakın dönemde ülkemizde de kullanılmaya başlayacak.

Zaman:

Tarih:

eSIM, Yakında Türkiye'de Kullanılmaya Başlayacak Altyapı Bakanı Yardımcısı tarafından yapılan açıklamalara göre sim kartların geleceği olarak görülen eSIM, yakın dönemde ülkemizde de kullanılmaya başlayacak.

Sim kartların geleceği olarak görülen eSIM teknolojisi, yapılan resmi açıklamalara göre yakında Türkiye’de de kullanılmaya başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda yakın bir zamandan itibaren Türkiye’de eSIM kullanımı başlayacağını, BTK’nın konu ile ilgili gerekli düzenlemeleri şuanda gerçekleştirdiğini belirtti.

Dünyada hızla yaygınlaşmaya başlayan ve teknoloji şirketlerin yavaş yavaş geçiş yaptığı eSIM teknolojisi, aslında hem çevre için, hem de insanların işini kolaylaştırmak için oldukça iyi bir teknoloji diyebiliriz. Uzun bir süredir birçok teknoloji şirketlerinin gündeminde olan eSIM teknoloji, ülkemizde de ilgi çeken teknolojilerden birisiydi.

Yakın bir zamanda eSIM teknolojisinin Türkiye’de de hayata geçeceğini açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’dan yaptığı açıklamalarında “Tamamen Türk mühendislerince geliştirilmiş olan ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak #eSIM, yakın zamanda ülkemizde hayata geçecek.”” ifadelerine yer verdi. Ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alarak eSIM teknolojisini yerli ve milli olarak üreten 4 ülkeden biri olduğumuzu aktaran Sayan, eSIM teknolojisinin ülkemizde yerli imkanlarla geliştirileceğini bu şekilde duyurdu.

eSIM, Yakında Türkiye'de Kullanılmaya Başlayacak Altyapı Bakanı Yardımcısı tarafından yapılan açıklamalara göre sim kartların geleceği olarak görülen eSIM, yakın dönemde ülkemizde de kullanılmaya başlayacak.

Sayan, eSIM teknolojisinin faydaları hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “eSIM ile işletmeci profilinin cihaza yüklenmesi mümkün olacak. Tüketicinin SIM kart boyutunu dikkate alması ve cihazına uygun olan fiziksel SIM kartı kullanması gerekebiliyordu. eSIM ile bu farklılık da ortadan kalkıyor. Yakın zamanda eSIM’in uygulama örneklerini, birçok alanda ve sektörde görmeye başlayacağız. Bu çerçevede BTK, eSIM teknolojisi için gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdi. MilliTeknolojiHamlesi’nden aldığımız güçle, ülkemizi her alanda ileriye taşımaya devam edeceğiz.

Benzer içerik:  Uzay Çöplüğü Sorunu 760 Milyon TL'ye ESA Tarafından Çözülecek

Normal sim kartlarından farklı olarak akıllı telefonların içerisine yerleştirilmiş bir teknoloji olarak karşımıza çıkan eSIM, klasik sim kartları gibi fiziksel bir plastik olarak karşımıza çıkmıyor. Cihazın içerisinde bulunan eSIM kartlarına operatörlerin numaraları aktarılabiliyor. Bu sayede fiziksel bir kart almanıza gerek kalmıyor. Ayrıca bu teknoloji, operatörlerin sim kart üretimi ve sevkiyatı gibi işlerini de fazlasıyla kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Numaranızı değiştirdiğinizde, eski plastik sim kartınızı atıp yeni bir plastik sim kart almak yerine cihazınızın eSIM teknolojisinde fiziksel olmayan bir değişime gidiyorsunuz. Bu sayede çevre de plastikten daha fazla korunmuş oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir