Connect with us


Dünya'dan Haberler

Epic Games, Google ve Apple’a Dava Açtı: “#FreeFortnite”

Son zamanların gözde oyun şirketi Epic Games, Fortnite’ı Play Store ve App Store’dan kaldıran Google ve Apple’a dava açtı. Şirket, konuya özel animasyon videosu da tasarladı.

Zaman:

Tarih:

Epic Games, Google ve Apple'a Dava Açtı: "#FreeFortnite"

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan ve her oyuncunun adını sıkça duyduğu bir şirket olan Epic Games, bildiğiniz gibi dünyanın en çok oynanan video oyunlarından olan Fortnite‘ın da sahibi. Geçtiğimiz zamanlarda milyonlarca Fortnite oyuncusunu sevindirecek bir açıklama ile Fortnite Mobil’i de duyuran Epic Games, oyunu Google Play Store ve App Store‘da da yayınlamıştı.

Epic Games, bir süre boyunca hem App Store üzerinde, hem de Google Play Store üzerinde milyonlarca oyuncuya ulaştı ve bu süreçte oyun içi satın almaları da Google ve Apple aracılığıyla yapıyordu. Bildiğiniz gibi hem Google, hem de Apple, mobil oyun ve uygulamalar için ödeme sistemi sunuyor. Bu ödeme sistemi üzerinden alışveriş yaptığınızda, yaptığınız ödemenin %70’i yapımcıya, %30’u da cihazınızın iOS veya Android olmasına göre Apple veya Google’a gidiyor.

Yani anlayacağınız üzere ortada %30’luk bir kar kalıyor ve Epic Games bu durumdan hoş değildi. Bu duruma karşın Fortnite Mobile üzerinde yeni bir ödeme sistemi tasarlayan Epic Games, kendi ödeme sistemi sayesinde %30’luk pay ödemekten kurtulmuş, ve bu sayede oyunculara daha uygun fiyata paket satmaya başlamıştı. Örneğin 1.000 V-BUCKS oyun parasını Apple veya Google’ın ödeme sistemiyle satın alırsanız 9.99 dolar, eğer Epic Games ödeme sistemiyle alırsanız da 7.99 dolardan satışa sunuluyordu.

Yani Epic Games, kendi ödeme sistemini kullananlara %20’lik bir indirim sunuyordu. Bu sayede ek olarak %10’luk bir kar artışı da Epic Games’in eline geçiyordu. Fakat bu durumun Google ve Apple tarafından farkedilmesinin ardından “ban” cezaları peş peşe geldi. Önce Apple oyunu App Store’dan kaldırdı, saatler sonra da Google Play Store’dan kaldırıldı. Gerekçe ise Fortnite Mobile’ın kendi ödeme sistemini kurması ve dijital mağazaların kurallarını ihlal etmesiydi.

Epic Games, Google ve Apple'a Dava Açtı: "#FreeFortnite" Son zamanların gözde oyun şirketi Epic Games, Fortnite'ı Play Store ve App Store'dan kaldıran Google ve Apple'a dava açtı. Şirket, konuya özel animasyon videosu da tasarladı.

Aslında bir bakıma Google ve Apple bu konuda haklıydı. Çünkü, Fortnite Mobil’in App Store’da ve Play Store’da yayınlanması, hem Apple için, hem de Google için bir maliyet oluşturuyor. Epic Games’in oyunu mobil mağazalarda bulundurmasına rağmen kendi ödeme sistemine geçmesi ve daha uygun fiyat sunması, Epic Games’in gelirini arttırırken Apple ve Google’ın gelirini fazlasıyla düşürüyordu.

Benzer içerik:  iPhone 12 Fiyatı ve Özellikleri Sızdırıldı

İlgili yasaklamanın ardından açıklamalarda bulunan Epic Games, Apple’ın tekelleştiğini ve rekabeti engellediğini söyledi. Bu konu sebebiyle Apple’ı bir “canavar” olarak tanımlayan Epic Games, Apple’a dava açtı. Diğer bir yandan Google tarafında da oldukça ilginç bir gelişme yaşandı. Google, ihlal sebebiyle Fortnite’ın mağazadan kaldırıldığını, ancak oyunun tekrardan mağazada yayınlanması için Epic Games ile görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

Bu açıklamaya hiç sıcak bakmayan Epic Games, Apple’a karşı açtığı davayı Google’a karşı da açtı ve Google’ın da tekelleştiğini söyledi. Tüm bu davaların yanı sıra Epic Games, saatler önce Apple ile ilgili oldukça dikkat çeken bir animasyon video yayınladı.

#FreeFortnite – 1984

1984 – #FreeFortnite başlığıyla yayınlanan videoda oldukça ilginç bir animasyon içerik bulunuyordu. Videoda kafasından kurt çıkan Elma(Apple) şeklinde bir kötü karaktere karşı çıkan Fortnite karakteri görünüyor. Ardından çok ilginç o açıklamalar yapılıyor; “Epic Games, App Store Tekeline meydan okudu. Misilleme olarak Apple, Fortnite’ı bir milyar cihazdan engelliyor. Fn.gg/freefortnite adresini ziyaret edin ve 2020’nin “1984” olmasını engellemek için verilen bu mücadeleye katılın

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir