Connect with us


Oyun Haberleri

Epic Games CEO’su, Apple ve Fortnite Gerilimi Hakkında Konuştu

Fortnite’ın App Store’dan kaldırılması sebebiyle Apple ile gerginlik yaşayan Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Zaman:

Tarih:

Epic Games CEO'su, Apple Gerilimi Hakkında Konuştu

Son zamanların en çok ilgi çeken oyun şirketlerinden biri olan Epic Games, geçtiğimiz günlerde Apple ile aralarında yaşanan gerilim sonucunda Apple’a karşı dava açtı. 2 dev şirket arasındaki anlaşmazlık, Epic Games’in Fortnite Mobile‘a kendi ödeme sistemini entegre etmesiyle başlamıştı. Apple’a %30 pay vermek istemeyen Epic Games, bu sebeple kendi ödeme sistemini oyuna eklemiş ve %30 paydan kurtulmuştu.

Buradan da anlayacağınız gibi Apple, normalde ödeme başına %30 pay alıyor. Uygulama ve oyunlara verdiği hizmet karşılığı gelirini bu şekilde elde eden Apple, bu ücretin bir bölümünü yine hizmet vermek için kullanıyor. Fakat Epic Games, App Store hizmetlerinden yararlanmasına rağmen %30 payı vermemek amacıyla kendi ödeme sistemini kullanmış, bununla birlikte kendi ödeme sistemiyle fiyatlarda indirim uygulamıştı.

App Store aracılığıyla satın almak istediğiniz paket 10 dolar olurken, aynı pakete Epic Games ödeme sistemi ile 8 dolar ödüyorsunuz. Yani %20’lik bir indirim söz konusu. Apple’ın %30’luk payına bu şekilde el koyan Epic Games, %20 indirimi oyunculara, %10 payı da kendisine ayırdı. Yani Epic Games 10 dolarlık bir paketten 7 dolar kazanırken, kendi ödeme sistemiyle 8 dolar kazanmaya başladı. Dolaylı yoldan Epic Games için 1 dolar daha fazla kar sağlanmış oldu.

Epic Games, Google ve Apple'a Dava Açtı: "#FreeFortnite"

Bu da her türlü hizmeti Fortnite’a sağlayan App Store’un, uygulama içi satın alımlardan %30 pay almayacağı anlamına geliyordu. Tabii ki Apple bunun ardından çok sert bir şekilde yanıt vererek direkt olarak Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı. Sebebi de oyun ve uygulamaların kendi ödeme sistemlerinin platforma aykırı olmasıydı. Ki günümüzde hiçbir platform veya pazaryeri, satıcılara kendi ödeme sistemini kullanmasına izin vermez.

Benzer içerik:  Dünyanın En Değerli Şirketi Artık Apple Değil, Saudi Aramco!

Buna rağmen Apple’a karşı çok net bir yol izleyen Epic Games, Apple’ın haksız rekabet uyguladığını, pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığını ve rakiplerine izin vermediğini söyledi. Bu sebeplerden dolayı da Apple’a karşı dava açtı. Konu hakkında konuşan Epic Games CEO’su Tim Sweeney, özgürlük için savaşıyoruz açıklamalarında bulundu. Ayrıca para için savaşmakta kötü bir şey olmadığını söyleyen Sweeney, bunları kazanmak için çok çalışmak gerektiğini belirtti.

Epic Games CEO'su, Apple ve Fortnite Gerilimi Hakkında Konuştu Fortnite'ın App Store'dan kaldırılması sebebiyle Apple ile gerginlik yaşayan Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney, konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Sweeney, yaptığı açıklamalarda şunları söyledi; “En temel düzeyde, akıllı telefon satın alan kişilerin kendi seçtikleri kaynaklardan uygulama yükleme özgürlüğü, uygulama yaratıcılarının bunları istedikleri gibi dağıtma özgürlüğü ve her iki grubun da doğrudan iş yapma özgürlüğü için savaşıyoruz. #FreeFortnite’ı desteklemeye karşı bir başka argüman da “bu, trilyon dolarlık bir şirketle para konusunda savaşan sadece milyar dolarlık bir şirkettir”. Ancak Epic’in özel bir anlaşma istemesiyle mücadele bitmedi, bu tüm tüketicilerin ve geliştiricilerin temel özgürlükleriyle ilgili. Son olarak, para konusunda savaşmakta yanlış bir şey yok. Bu şeyleri kazanmak için çok çalışıyorsun. Harcadığınızda, bölünme şekli, paranızın oyunların yaratılmasına fon sağlayıp sağlamadığını veya güçlerini oyuncuları oyun yaratıcılarından ayırmak için kullanan aracılar tarafından mı alındığını belirler.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir