Connect with us


Dünya'dan Haberler

Epic Games, Bazı Geliştiriciler ile Apple’a Karşı Koalisyon Oluşturdu

Oyun dünyasının devlerinden olan Epic Games, Apple ile aralarındaki savaşı bir adım daha tırmandırdı ve geliştiricileri yanına alarak Apple’a karşı koalisyon kurdu.

Zaman:

Tarih:

Epic Games, Bazı Geliştiriciler ile Apple'a Karşı Koalisyon Oluşturdu

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Epic Games, aslında Fortnite oyunuyla ve dijital oyun mağazasıyla son zamanlarda büyük bir ilgi çekiyor. Özellikle son zamanlarda yaptığı ücretsiz oyun kampanyasıyla büyük dikkat çeken Epic Games, GTA 5’i, Watch Dogs 2’yi ve toplam değeri 20 bin TL’yi aşan pek çok oyunu oyunculara ücretsiz olarak dağıtmasıyla büyük bir popülerliğe ulaştı.

Oyuncuların oldukça sevdiği bir isim olan Epic Games, son zamanlarda Apple‘a adeta baş düşman olmuş durumda. Geçtiğimiz zamanlarda Apple’a %30 komisyon vermek istemeyen Epic Games, mobil Fortnite oyunundaki ödeme sistemini değiştirmiş ve kendi ödeme sistemine geçmişti. Apple’ın tüm hizmetlerinden yararlanmasına rağmen Apple’a 1 kuruş bile vermek istemeyen Epic Games, kendi ödeme sistemiyle Apple’ın aldığı tüm komisyona el koymuştu.

Tabii ki Apple da buna çok sert bir yanıt vermiş, Fortnite’ı App Store’dan direkt olarak kaldırmıştı. Ardından Apple’a karşı dava açan Epic Games, ilk mahkemede Fortnite konusunda haksız bulunmuştu. Yani mahkeme, Apple’ın Fortnite’ı kaldırmasına hak vermişti. Mahkeme ileri tarihe ertelense de, çılgına dönen Epic Games durmadı. Apple’a karşı her şeyi deneyen Epic Games, şimdi de Spotify gibi geliştiricileri arkasına alarak Apple’a karşı koalisyon kurdu.

Apple’a Karşı “Geliştirici” Koalisyonu

Epic Games, Bazı Geliştiriciler ile Apple'a Karşı Koalisyon Oluşturdu Oyun dünyasının devlerinden olan Epic Games, Apple ile aralarındaki savaşı bir adım daha tırmandırdı ve geliştiricileri yanına alarak Apple'a karşı koalisyon kurdu.

Coalition for App Fairness ismiyle bir koalisyon kuran Epic Games, Apple’ın App Store’daki komisyon oranlarını beğenmeyen geliştiricileri de arkasına aldı. Bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulan bu koalisyon, toplamda 13 geliştirici tarafından oluşturuldu. Epic Games, Spotify, Tinder gibi pek çok uygulamanın geliştiricileri, Apple’a karşı kurulan Coalition for App Fairness adlı koalisyonda yer aldı.

Koalisyon, Apple’ın rekabet karşıtı bir mağaza politikasının olduğunu, %30 komisyonun fazla olduğunu ve tüketiciler için herhangi bir alternatifin olmadığını belirtiyor. Bu alanda rekabet ve alternatif olması gerektiğini belirten geliştiriciler, herhangi bir alanda çalışan geliştiricilerin Coalition for App Fairness adlı koalisyona katılabileceğini belirtti.

Benzer içerik:  Apple, Patent İhlali Davasında 85 Milyon Dolar Ceza Aldı

“Apple, Komisyondan Yıllık 15 Milyar Dolar Kazanıyor”

Epic Games, Bazı Geliştiriciler ile Apple'a Karşı Koalisyon Oluşturdu Oyun dünyasının devlerinden olan Epic Games, Apple ile aralarındaki savaşı bir adım daha tırmandırdı ve geliştiricileri yanına alarak Apple'a karşı koalisyon kurdu.

Epic Games gibi geliştiriciler tarafından kurulan bu koalisyon, Apple’ın yalnızca komisyonlardan yıllık olarak 15 milyar dolar kazandığını belirtti. %30’luk kesintinin çok fazla olduğuna değinen geliştiriciler, bu konuda Apple’a büyük bir baskı uygulayarak yıllık 15 milyar dolar gelirin çok yüksek olduğunu ekliyor. Diğer bir yandan bu şirketler arasında daha küçük çaplı şirketler de yine Apple’a karşı meydan okuyor.

Apple’a karşı oldukça haklı bir savaş veren Prepear adlı şirket de yine bu koalisyonda yer alıyor. Haberimizde aktardığımız gibi Apple, sırf “Armut” logosu kullanıyor diye Prepear adlı bu şirkete dava açmıştı. Evet, şirket elma değil armut logosu kullanmıştı. Tüm meyvelerin telif hakkının kendine ait olduğunu düşünen ve 2 trilyon dolarlık değeriyle henüz yeni kurulmuş bir şirket olan Prepear’a dava açan Apple, şirkete derin bir darbe vurdu.

5 kişinin çalıştığı Prepear adlı şirket, henüz gelişme aşamasındayken Apple’ın vurduğu bu darbe yüzünden 1 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldı. 1 kişinin işten çıkarılmasının sebebi, Prepear’ın dava masraflarının karşılanamamasıydı. Apple, bunun da ilerisine giderek Prepear şirketine bir de Kanada’da dava açmış, şirketin küçük olması sebebiyle oldukça agresif bir yaklaşım sergilemişti.

Prepear adlı şirket, Apple’ın bu “zorba” davranışını önlemek istediklerini belirtmiş ve Change.org üzerinde imza kampanyası başlatmıştı. 270 bine yaklaşık kişi tarafından kampanyaya destek gelse de şirket Apple’dan kurtulamadı. İşte şimdi Epic Games’in de bulunduğu koalisyonda yer alan Prepear, Apple’a karşı ciddi bir savaş verecek gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir