Connect with us


Uzay

EOS X, 10 Yıl İçerisinde 10 Bin Kişi ile Turistik Uzay Yolculuğuna Çıkacak

İspanya merkezli uzay şirketi EOS X Space, ürettiği turistik uzay balonlarıyla 10 yıl içerisinde uzaya 10.000 kişiyi taşımayı planlıyor.

Zaman:

Tarih:

EOS X, 10 Yıl İçerisinde 10 Bin Kişi ile Turistik Uzay Yolculuğuna Çıkacak İspanya merkezli uzay şirketi EOS X Space, ürettiği turistik uzay balonlarıyla 10 yıl içerisinde uzaya 10.000 kişiyi taşımayı planlıyor.

İspanya merkezli bir uzay girişimi olan EOS X Space, yaptığı projeyle dünya devi uzay şirketlerine rakip olmayı planlıyor. Elon Musk‘ın kurucusu olduğu SpaceX şirketine ve Amazon’un bünyesinde bulunan Blue Origin gibi şirketlere karşı rakip olarak çıkan İspanya merkezli uzaycılık girişimi EOS X Space, uzaya yolcu taşımacılığı yapmak için özel uzay balonları üzerinde çalışıyor.

Son yıllarda uzay taşımacılığının çok büyük bir popülerliğe ulaşmasıyla birlikte birçok şirket, uzaya yolcu taşımak adına çalışmalara hızla başladı. SpaceX gibi dünya devi şirketler bu konuda çalışmalarını sürdürürken, Amazon’un uzaycılık şirketi de uzaya yolcu taşımak adına çalışmalara başladı. Devasa şirketler bu alanda çalışmalarını sürdürürken, dünya çapında küçük çaplı pek çok girişim de bu alanda çalışmalara başladı.

Bu şirketlerden biri de İspanya merkezli uzay girişimi EOS X Space oldu. Çalışmaları hızla sürdürmeye devam eden EOS X Space adlı uzay taşımacılığı şirketi, insanları turistik bir uzay yolculuğuna çıkarmak adına uzay balonları geliştirdi. Ortaya çıkan haberlere göre EOS X Space adlı girişim, 10 yıl içerisinde 10.000 insanı uzaya taşımayı ve uzay turizmini yaygınlaştırmayı planlıyor.

Benzer içerik:  KuCoin Borsasına Saldırı Yapıldı: 200 Milyon Dolarlık Kripto Para Kayıp
EOS X, 10 Yıl İçerisinde 10 Bin Kişi ile Turistik Uzay Yolculuğuna Çıkacak İspanya merkezli uzay şirketi EOS X Space, ürettiği turistik uzay balonlarıyla 10 yıl içerisinde uzaya 10.000 kişiyi taşımayı planlıyor.

İçindeki yolcuları yerden 40 kilometre yukarıya taşıyacak olan basınçlı balonlar, içerisinde bulunan basınç sayesinde insanların özel giysi giymemesine yardımcı olacak. Yani balondaki basınçlı kapsüle binmek ve uzay yolculuğuna çıkmak için özel bir kıyafet giyme zorunluluğuna girmeyecekler. Ortalama 5 saat sürecek olan EOS X Space balonlu uzay yolculuğu, yolcu başına 150-200 bin dolarlık bilet fiyatlarına sahip olacak. Açıklamalara göre EOS X Space, insanları ilk turistik uzay yolculuğuna 2023 yılında çıkaracak.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir