Connect with us


Bilim & Sanat

Elon Musk, Neuralink’in Çalışan Demosunu Tanıttı

Son zamanların en ünlü girişimcilerinden biri olan Elon Musk, uzun zamandır merakla beklenen beyin/bilgisayar arayüzü Neuralink’i tanıttı.

Zaman:

Tarih:

Elon Musk, Neuralink'in Çalışan Demosunu Tanıttı

Dünyanın en zengin kişilerinden olan ve son zamanlarda geliştirdiği teknolojiler ile büyük dikkat çeken ünlü milyarder Elon Musk, uzun zamandır merakla beklenen Neuralink‘in çalışan bir sürümünü sonunda tanıttı. Elon Musk, dün gece gerçekleştirdiği etkinlik sırasında beynine çip yerleştirdiği Gertrude adlı domuzu da canlı yayında gösterdi. 2 aydır beynine Neuralink implantları takılı olan Gertrude adlı adlı domuzun beyin sinyalleri de yine canlı yayında izleyicilere aktarıldı.

Birçok şirketiyle devrim niteliğinde değişimlere imza atan ünlü girişimci Elon Musk, Tesla’nın elektrikli ve otomatik otomobilleriyle fark yaratmış, bunun ardından sonra da beyin bilgisayar arayüzü olan Neuralink’e girişmişti. Birçok girişiminde başarılı olan ve büyük bir üne kavuşan Elon Musk, bu girişiminin de arkasında durarak milyonlarca dolarlık yatırım yaptı. Sonunda çalışan bir demo ile karşımıza çıkan Neuralink, milyonlarca kişiyi oldukça şaşırttı.

Uzun bir zamandır bu alanda teknolojiler geliştiren pek çok şirket bulunsa da, bugüne kadar tüketicilere ulaştırmak amacıyla beyin/bilgisayar arayüzü geliştiren ve bu derecelere getiren bir şirket olmamıştı. Elon Musk, Neuralink ile beyin bilgisayar bağlantısını tüm kullanıcılara sunmayı ve bunu herkesin kullanabileceği bir teknolojik ürün haline getirmeyi planlıyor.

Benzer içerik:  TCL, Televizyonlarını Türkiye'ye Getiriyor

Dün gece saatlerinde Neuralink’in çalışan bir sürümünü tanıtan Musk, bu teknolojinin beyin ile etkileşime geçerek insanların beyniyle Tesla’sını çağırabileceğini, video oyunu oynayabileceğini, omurilik felçli birinin tekrar yürüyebileceğini belirtti. Oldukça dikkat çeken bu açıklamalarla birlikte beynin neredeyse tamamını kontrol edebileceği belirtilen bu cihaz, milyonlarca kişinin ilgisini çekmeyi başardı.

Elon Musk, Neuralink'in Çalışan Demosunu Tanıttı Son zamanların en ünlü girişimcilerinden biri olan Elon Musk, uzun zamandır merakla beklenen beyin/bilgisayar arayüzü Neuralink'i tanıttı.

Saç telinden ince olan bu kablolar insan beynine yerleştirilecek ve bir alıcı da kulağın arkasına takılacak. Bataryasının 1 gün yeteceği söylenen bu teknoloji, Elon Musk’ın açıklamalarına göre beynin herhangi bir yeriyle iletişime geçebilir. Hatta Musk’ın açıklamalarına göre göz problemleri bile bu teknoloji sayesinde çözebilir. İlerleyen zamanlarda bu teknolojinin nasıl hayatımızda yer bulacağını hep birlikte göreceğiz.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir