Connect with us


Dijital Haberler

Elon Musk Adına Bitcoin Dolandırıcılığı YouTube’da Yayılıyor

Geçtiğimiz zamanlarda Twitter’da yaşanan bitcoin dolandırıcılığının bir benzeri de YouTube’da başladı. Hackerlar, YouTube’a reklam vererek kripto para dolandırıcılığı yapıyor.

Zaman:

Tarih:

Elon Musk Adına Bitcoin Dolandırıcılığı YouTube'da Yayılıyor

Birçoğunuzun da bildiği gibi geçtiğimiz zamanlarda dünyanın en büyük hack saldırılarından biri gerçekleştirilmiş ve Twitter kökten ele geçirilmişti. Aslında Twitter’a karşı yapılan bu saldırı, bir hack saldırısının da dışında sosyal mühendislik yöntemiyle gerçekleştirilmiş bir saldırıydı. Twitter’ın bazı yöneticilerinin kullanıcı bilgilerini ele geçiren hackerlar, daha sonra o yöneticilerin yönetim panellerini kullanarak ünlü kişiler adına kripto para istemeye başlamıştı.

Hackerların bitcoin ve kripto para dolandırıcılığı için hedef aldığı ilk ünlü ise Elon Musk olmuştu. Bildiğiniz gibi teknoloji ve uzay çalışmalarıyla tanınan ünlü milyarder Elon Musk, kripto para alanında Dogecoin adlı kripto parayı belirli zamanlarda övüyor ve bitcoin ilgili bazı açıklamaları bulunuyor. Bu da hackerların işini kolaylaştırıyor ve hackerlar, Elon Musk’ın adına kripto para dolandırıcılığı yapıyor.

Öncelikle Elon Musk’ın bir videosunu kullanan hackerlar, bu videoda Elon Musk adına konuşuyor ve yatırımcı arıyor. Bu videoyu izleyen kişilerden binlerce dolarlık kripto para isteyen hackerlar, yatırımcı olan kişilere bir süre sonra paralarının 2 katını geri göndereceklerini belirtiyor. Yani kısacası siz bize 10 bitcoin verin, biz size bir süre sonra 20 olarak geri ödeyelim diyorlar. Tabii ki hackerlar bunu kendi adına değil, Elon Musk’ın adına yapıyor. Nasıl olduğu bilinmez fakat hackerlar, bu videoyu YouTube’a reklam vermeyi de başarıyor.

Elon Musk Adına Bitcoin Dolandırıcılığı YouTube'da Yayılıyor Geçtiğimiz zamanlarda Twitter'da yaşanan bitcoin dolandırıcılığının bir benzeri de YouTube'da başladı. Hackerlar, YouTube'a reklam vererek kripto para dolandırıcılığı yapıyor.

Hemen yukarıdan da gördüğünüz gibi hackerların YouTube’a verdiği bu reklam, sizleri bitcoin adreslerinin bulunduğu bir web sitesine yönlendiriyor. Ardından sizden bir bitcoin adresine kripto para göndermeniz talep edilerek, bir süre sonra bu paranın 2 katını geri alacağınız söyleniyor. Tabii ki bu hiç de inandırıcı değil fakat, reklamları sık sık denetleyen ve reklam yayınlamadan önce iyi bir denetimden geçiren YouTube’un bu reklamı platforma eklemesi ve Elon Musk eklemiş gibi yayınlaması, insanları bu dolandırıcılığa kurban edebiliyor.

Benzer içerik:  Grimes, "Ruhunun Bir Parçasını" Satışa Çıkardığını Açıkladı

Geçtiğimiz zamanlarda kripto para dünyasının en büyük para birimlerinden olan Ripple’ın ekibi, YouTube’u kripto para dolandırıcılığını yaymak sebebiyle mahkemeye vermişti. Fakat henüz dava devam ederken, bu tür reklamların hala YouTube üzerinde yayıldığını görüyoruz. Eğer bu tür reklamlar görürseniz, kesinlikle Elon Musk olduğuna inanarak gidip kripto para göndermeyiniz. Zaten imkansız fakat bu gerçekten Elon Musk olsaydı, sizden kripto para göndermenizi değil Dogecoin almanızı isterdi. Yatırım tavsiyesi değildir, o sadece Elon Musk’ın sevdiği kripto para birimi 🙂

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir