Connect with us


Dünya'dan Haberler

Elektrikli Scooter Düzenlemesinin Tüm Ayrıntıları Belli Oldu

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan elektrikli paylaşımlı scooterlar için getirilen yeni düzenlemenin tüm detayları resmi olarak açıklandı.

Zaman:

Tarih:

Elektrikli Scooter Düzenlemesinin Tüm Ayrıntıları Belli Oldu

Son zamanlarda dünya genelinde kullanımı oldukça yaygınlaşan paylaşımlı bisikletler ve scoterlar, artık ülkemizde de büyük bir kitle tarafından kullanılmaya başladı. Oldukça sevilen paylaşımlı scooterlar, ülkemizde Martı adlı girişim ile birlikte çok büyük bir ilgi çekmiş ve yüz binlerce kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Güncel bilgilere göre 3 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan paylaşımlı elektrikli scooterlar, hala yaygınlaşmaya devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan resmi açıklamalara Türkiye’de 3 milyondan fazla kişi bu scooterları kullanırken, toplamda 35 bin adet scooter bulunuyor. Fakat elektrikli scooterların kullanımının bu kadar yaygınlaşması beraberinde bazı sorunlar da getiriyor. Örneğin birçok kişi trafiğe çıkan paylaşımlı elektrikli scooterlardan oldukça şikayetçi. İşte bu sebeple Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bir toplantı düzenledi ve bu konuda bir karar hazırladı.

Alınan karara göre elektrikli scooter alanına düzenleme yapıldı ve paylaşımlı scooterlar için bazı kurallar getirildi. Bu arada detaylara geçmeden önce belirtmeliyiz; kişisel scooter kullanıcıları için herhangi bir düzenleme yok, bu yalnızca Martı gibi paylaşımlı elektrikli scooterlar için. Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği olarak adlandırılan bu düzenleme, temelinde scooter kiralama hizmeti sunmak isteyen şirketlerin en az 500 bin TL’lik sermayeye sahip olmasını, internet sitesi ve mobil uygulamasının bulunmasını, ve bununla birlikte şirketin en az 2 bin adet elektrikli scooter’ının bulunmasını gerektiriyor.

Elektrikli Scooter Düzenlemesinin Tüm Ayrıntıları Belli Oldu Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan elektrikli paylaşımlı scooterlar için getirilen yeni düzenlemenin tüm detayları resmi olarak açıklandı.

Diğer bir yandan bu hizmeti sunmak isteyen şirketlerin, sunucularını Türkiye’de barındırması gerekecek. Yani yurt dışında sunucu barındıran şirketler bu işe giremeyecek. Bu sayede Türkiye’deki kullanıcıların verilerinin Türkiye’de kalması sağlanacak. %30 oranında yerli olan firmaların ise en az bin adet elektrikli scooter’a sahip olması gerekecek. Diğer bir yandan Anadolu’nun daha küçük bölgelerinde elektrikli scooter hizmeti vermek isteyen şirketlerin ise en az bin elektrikli scooter’a sahip olması gerekecek.

Benzer içerik:  SpaceX, Uzaydan İnternet Projesi İçin 60 Uydu Daha Yolladı

Diğer bir yandan Elektrikli Scooter düzenlemesi ile ilgili tüm maddeleri aşağıdan görebilirsiniz…

Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği Maddeleri

Paylaşımlı Scooter'larda Ücret Değişikliğine Gidiliyor
  • Elektrikli scooter’ların maksimum hızı saatte 18 km’ye ulaşabilecek.
  • Bu scooterlar, otoyolda, şehirlerarası yollarda ve hız sınırı 50 km/saat üzerinde olan karayollarında kullanılamayacak.
  • 18 yaş altında olan kişiler elektrikli scooter kullanamayacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olanlara izin verilecek.
  • Kimse birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.
  • Bu scooterlarda kişisel eşyalar haricinde eşya/yük taşınamayacak.
  • Bu scooterların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.
  • Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olması sağlanacak.
  • Kask zorunluluğu getirilmeyecek ancak kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.
  • Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek, yaygınlaşacak.
  • Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir