Connect with us


Genel

Televizyonlarda ve Telefonlarda Ekran Boyutu Nasıl Ölçülür?

Televizyonlarda ekran boyutları nasıl ölçülüyor merak ettiniz mi? eğer bunu merak ediyorsanız, sizler için oldukça bilgilendirici bir makale hazırladık…

Zaman:

Tarih:

Televizyonlarda Ekran Boyutu Nasıl Ölçülür?

Akıllı televizyonlarda ve akıllı telefonlarda ekran boyutu nasıl ölçülüyor hiç merak ettiniz mi? son dönemlerde teknolojinin de gelişmesiyle dünya çapında pek çok şirket teknolojik ürünler geliştiriyor ve tüketiciye sunuyor. Televizyon, telefon, akıllı saat gibi pek çok ürünün ekran boyutları, genellikle tüketicinin en çok ilgilendiği şeylerden biri oluyor.

Teknoloji geliştikçe artık daha büyük ekranlı telefonlar ve televizyonlar popülerleşmeye başlıyor ve tüketicilerin ilgi odağı ekran boyutları olmaya başlıyor. Peki, ekran boyutlarının nasıl ölçüldüğünü biliyor musunuz? 160 ekranlık bir televizyonda, metreyi elinize alıp uzunlamasına ölçtüğünüzde yanlış ölçüm yapmış olursunuz. Birçok tüketici, televizyon ve telefonlar için bu şekilde ölçüm yapar.

Akıllı televizyon, telefon ve tablet gibi birçok ürünün ekranı, genellikle inç biriminden karşımıza çıkıyor. İlk olarak inç biriminin ne olduğunu merak ederseniz, “inç nedir” başlıklı makalemizi ziyaret edebilirsiniz. Aslında 55 inç olarak belirtilen, ya da 140 ekran olan bir televizyon, yana doğru 140 cm değildir. Birçok kişi bunu bu şekilde bilse de, aslında televizyonlarda ölçüm çarpraz bir şekilde yapılır.

Benzer içerik:  İran'da Viral Olan Video: Trump ve Netanyahu Öldürülüyor!
Televizyonlarda ve Telefonlarda Ekran Boyutu Nasıl Ölçülür? Televizyonlarda ekran boyutları nasıl ölçülüyor merak ettiniz mi? eğer bunu merak ediyorsanız, sizler için oldukça bilgilendirici bir makale hazırladık...

Hemen yukarıda da gördüğünüz gibi eğer bir televizyonun veya herhangi bir ekranlı eşyanın 42 inç olduğu belirtiliyorsa, bunu çarprazlamasına ölçmelisiniz. Yani sağdan sola 42 inçlik bir hesaplama yapmak değil, sol alttan sağ yukarıya 42 inçlik bir hesaplama yapmalısınız. Eğer sağdan sola direkt olarak ölçerseniz, o ölçüm ekranlar için doğru olmayacaktır. Aynı şekilde tüm telefonlarda, tabletlerde, televizyonlarda ve ekranlı birçok üründe bu hesaplama geçerlidir. Ölçüm, sol alttan sağ yukarıya çarpraz şekilde yapılır.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir