E-Devlet’e Güncelleme: Din Değişikliği Yapılabilecek

Türkiye vatandaşlarının kullanımında olan E-Devlet, yeni güncelleme ile vatandaşlara din değişikliği başvurusu yapabilme hakkı tanıdı.
 E-Devlet’e Güncelleme: Din Değişikliği Yapılabilecek

Uzun süredir Türkiye vatandaşlarının kullanımına sunulan E-Devlet uygulaması ve Turkiye.gov.tr web sitesine yeni bir güncelleme getirildi. Yeni güncelleme ile birlikte Türk vatandaşlarına yeni bir özellik sunuldu. Bu özellik ile birlikte Türk vatandaşları diledikleri zaman din değişikliği başvurusu yapabilecek.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus bilgilerinde yer alan din bilgileri, bundan sonra direkt olarak E-Devlet üzerinden değiştirilebilecek. Turkiye.gov.tr veya E-Devlet mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilecekken, başvurular değerlendirilerek sonuç alacak.

Daha önce nüfus müdürlükleri üzerinden başvurular yapılabilirken, artık dijital ortamlar üzerinden başvurular sağlanacak. Bu işlemi yapabilmeniz için gereken şey ise E-Devlet hesabı ve elektronik imza. Elektronik imzanız bulunmuyorsa bunun yerine mobil imza da kullanılabiliyor. Daha önce E-Devlet hesabı açtıran vatandaşlar din değişikliği başvurusu için bu sayfadan yararlanabiliyor.

E-Devlet Din Değişikliği Başvurusu

E-Devlet Din Değişikliği Başvurusu

Mobil imza veya elektronik imzanız ile E-Devlet hesabınıza giriş yaparak arama bölümüne “Din Bilgisi Değişkliği” yazarak ilgili sayfaya gidebiliyorsunuz. Fakat E-Devlete şifreniz ile giriş yaptığınızda din değişikliği başvurusu yapamıyorsunuz. Muhtemelen kötü amaçlı kişiler tarafından sistemde değişiklik başvurusu yapılmaması amacıyla böyle bir sistem geliştirilmiş.

İlgili İçerik  Samsung, 600 Megapiksel'lik Kamera Üzerinde Çalışıyor

E-Devlet üzerinden din değişikliği başvurusu yapabilmeniz için belirlenen URL adresi ise şu şekilde belirlenmiş; https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kaydindaki-din-bilgisi-degisikligi-basvurusu

Özellikle corona virüsünün yayılması ve insanların artık dijitale yönlenmesi sebebiyle E-Devlet’te de pek çok güncelleme yapıldı. İnsanlar artık nüfus dairesinde veya devlet dairelerinde yapacakları işlemleri e-devlet üzerinden de kolaylıkla yapabilmeye başladı.

Bu gibi bir çok hizmette kullanılabilen mobil imzayı ve elektronik imzayı nasıl alabileceğinizi merak ediyorsanız “Mobil İmza Nasıl Alınır” başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Huawei, Arama Motoru Petal Search'ı Yayınladı başlıklı makalemizde Arama Motoru, Huawei ve Petal Search hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın