Connect with us


Dijital Haberler

E-Bebek Hacklendi: 300 Bitcoin Fidye İstendiği İddia Ediliyor

Türkiyenin en büyük alışveriş sitelerinden biri olan e-bebek.com hacker saldırısına maruz kaldı. Hackerların e-bebek’ten 300 bitcoin fidye istediği iddia edildi.

Zaman:

Tarih:

E-Bebek Hacklendi: 300 Bitcoin Fidye İstendiği İddia Ediliyor

Türkiyenin en büyük alışveriş sitelerinin arasında yer alan ve birkaç gündür erişim sorunu yaşanan e-bebek.com hakkında bir bilgilendirme mesajı yayınlandı. Kısa süre önce yayınlanan bilgilendirme mesajında E-Bebek’in siber saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Birkaç gündür konuşulan e-bebek.com sitesinin erişim sorunu yaşaması, beraberinde bazı iddiaları da getirdi.

Televizyon reklamlarıyla ünlenen ve oldukça büyük bir web sitesi haline gelen e-bebek, piyasada lider konumda olan sitelerden biriydi. Fakat son günlerde yaşanan hacker saldırıları, e-bebek.com’un oldukça zor durumda kalmasına sebep oldu. Twitter’da e-bebek platformunu etiketleyerek “Hacklenmişsiniz, 300 bitcoin fidye istenmiş” şeklinde paylaşım yapan kişiler, E-Bebek’ten yanıt aldı.

E-Bebek Hacklendi: 300 Bitcoin Fidye İstendiği İddia Ediliyor Türkiyenin en büyük alışveriş sitelerinden biri olan e-bebek.com hacker saldırısına maruz kaldı. Hackerların e-bebek'ten 300 bitcoin fidye istediği iddia edildi.

E-Bebek’in resmi Twitter hesabından bu tür paylaşımlara “Değerli Bebeveynimiz, sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına bazı güncellemelere ihtiyacımız var. Bu durumun kısa sürmesi için elimizden geleni yapıyoruz, biz de sizden uzak kalmak hiç istemiyoruz.” şeklinde cevap verilmiş olsa da, bir süredir sistemin hacklendiği iddia ediliyordu. E-Bebek’in resmi web sitesinde ise konuya ilişkin herhangi bir bilgilendirme mesajı yerine sadece e-bebek logosu yer alıyordu. Geçtiğimiz dakikalarda web sitesinde güncelleme yapan E-Bebek, konuyla ilgili geniş bir açıklama yayınladı.

Benzer içerik:  Zoom, 5.0 Güncellemesi ile Güvenlik ve Gizliliği Geliştirdi

Web sitesinde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan E-Bebek, bir siber saldırıya maruz kaldıklarını ve sistemlerinin bu yüzden hizmet veremediğini açıkladı. 5 Temmuz 2020 saat 03:19 itibarıyla yaşanan erişim sorunlarının siber saldırı sebepli olduğunu doğrulayan E-Bebek, normale dönebilmek için hızla çalıştıklarını açıkladı. Diğer bir yandan E-Bebek, kullanıcıların kredi kartı gibi bilgilerinin kesinlikle ele geçirilmediğini aktardı.

Ayrıca gelen iddialara baktığımızda E-Bebek platformunun veri tabanının ele geçirilip şifrelendiği, bu şifreyi çözmek için hackerların E-Bebek’ten 300 bitcoin fidye istediği belirtiliyor. 300 Bitcoin yaklaşık olarak 19 milyon TL değerine denk geliyor. E-Bebek’in “Uluslararası Siber Saldırı” olarak bahsettiği hacker saldırısı sonucu e-bebek.com’un devredışı kalması, bir süredir bir çok platformda bir çok iddianın ortaya atılmasına sebep oldu. Ekşisözlükte konuşulanlara göre platformdan 300 bitcoin fidye istendiği en büyük iddialar arasındaydı.

E-Bebek Siber Saldırı Açıklaması

E-Bebek Hacklendi: 300 Bitcoin Fidye İstendiği İddia Ediliyor

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir