Connect with us


Dünya'dan Haberler

Dünyanın ilk Covid-19 Aşısının İsmi Belli Oldu: Sputnik-V

Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulan covid-19 aşısının ismi belli oldu. Dünyanın ilk tescillenen covid-19 aşısına Sputnik-V ismi verildi.

Zaman:

Tarih:

Dünyanın ilk Covid-19 Aşısının İsmi Belli Oldu: Sputnik-V

Son günlerde dünyanın en çok beklenen gelişmelerinden biri olan covid-19 aşısı, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyuruldu. Putin, oldukça ilginç açıklamalarıyla tüm dünyanın ilgisini ülkeye çekmeyi başardı. Dünyanın ilk covid-19 aşısını tescillediklerini duyuran Vladimir Putin, bu aşının kızı tarafından da test edildiğini duyurdu.

Dünyanın tescillenen ilk koronavirüs aşısını kızının denediğini belirten Putin, aşıdan sonraki gün ateşinin 38 dereceye çıktığını, daha sonraki gün ise 37 derecede olduğunu belirtti. Sonrasında ise 2. aşıda kızının iyileştiğini belirten Putin, aşı olan bazı kişilerde bu etkilerin de gözükmediğini ve direkt olarak iyileştiklerini belirtti. Aşıyı kendisinin de test ettiğini aktaran Putin, ciddi bir yan etki görülmediğini aktardı.

Diğer bir yandan aşının bugüne kadar 100 kişide denendiği belirtildi. Henüz 100 kişide denenen bir aşının herkeste kullanılabileceği kesin ve net olmasa da, aşının seri üretimi için çalışmalara başlandı. Diğer bir yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Faz 3 denemesinin yarın başlayacağını, Birleşik Arap Emirlikleri ve Filipinler gibi ülkelerde de aşının test edileceğini söyledi. 20’den fazla ülkeden talep olduğunu aktaran Putin, yılda 500 milyon doz üretimi yapmak için Uluslararası anlaşmalar yaptıklarını söyledi. Diğer bir yandan ilk covid-19 aşısının ismi de belli oldu.

Benzer içerik:  Bin Dolarlık Bağış İçin Sevgilisini ve Bebeğini Öldüren YouTuber Sorguya Çekildi: Alacağı Ceza Ortaya Çıktı

İlk Koronavirüs Aşısı: Sputnik-V

Dünyanın ilk Covid-19 Aşısının İsmi Belli Oldu: Sputnik-V Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulan covid-19 aşısının ismi belli oldu. Dünyanın ilk tescillenen covid-19 aşısına Sputnik-V ismi verildi.

Rusya tarafından bulunan dünyanın ilk tescilli koronavirüs aşısı için Dünya Sağlık Örgütüyle de görüşmeler başladı. DSÖ yetkilileri, Rusya ile yakın temas halinde olduklarını belirtti. Yeni aşının isminin ise Sputnik-V olduğu duyuruldu. Sputnik-V’nin ön yeterlilik alıp almayacağı, DSÖ tarafından yapılan incelemeler sonucunda belli olmuş olacak. Şuan tüm dünyada bu aşı hakkında yaşanacak gelişmeler merakla bekleniyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir