Connect with us


Bilim & Sanat

Dünyanın En Önemli Kadın Bilim İnsanlarının Heykeli Yapıldı: Türk de Var

Türk bilim insanı Burçin Mutlu Pakdil’in heykeli, ABD, Dallas NorthPark Center’da “dünyanın en önemli 10 kadın bilim insanından” biri olarak sergileniyor.

Zaman:

Tarih:

Burçin Pakdil’in Heykeli, ABD NorthPark'da Sergileniyor

Yaklaşık 3 yıl önce, 2017 yılında yaptığı bir çalışmayla oldukça önemli bir olaya imza atan Türk bilim insanı Burçin Mutlu Pakdil‘in heykeli, gösterdiği bu başarılar sebebiyle ABD, Dallas NorthPark Center‘da “dünyanın en önemli 10 kadın bilim insanından biri” olarak sergileniyor. Bu sevindirici haberi kendi Twitter hesabından duyuran Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil‘in elde ettiği tek başarı bu da değildi.

Oldukça iyi bir kariyere sahip olan Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil, daha önce yaptığı çalışmalarıyla yine oldukça dikkat çeken işler başarmış ve 2018 yılında da dünyanın en başarılı genç bilim insanları arasına girmeyi başarmıştı. Özellikle 2017 senesinde çift halka yapılı eliptik bir galaksinin tanımını yaparak büyük dikkat çeken Türk Astrofizikçi, 2018 senesindeki başarısını da bu şekilde yakalamıştı.

2009 yılında Bilkent Üniversitesi’nin Fizik bölümünden mezun olan Burçin Mutlu Pakdil, Teksas Teknoloji Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmış ve Minnesota Üniversitesi’nde ise doktorasını tamamlamıştı. Genel olarak galaksilerin yapılarını izleyen Burçin Mutlu Pakdil, karadelikler ve içlerinde bulundukları galaksilerin evrimini inceleyen çalışmalar yapıyor.

Dünyanın En Başarılı 10 Kadın Bilim İnsanından Biri

Dünyanın En Önemli Kadın Bilim İnsanlarının Heykeli Yapıldı: Türk de Var Türk bilim insanı Burçin Mutlu Pakdil'in heykeli, ABD, Dallas NorthPark Center'da "dünyanın en önemli 10 kadın bilim insanından" biri olarak sergileniyor.

Yaşamını ABD’de sürdüren Türk bilim insanı, 2017 yılında gezegenimize, yani dünyamıza 359 milyon ışık yılı uzaklıkta olan, fazlasıyla nadir görülen Hoag tipi galaksiyi keşfederek büyük dikkat çekmeyi başarmıştı. Kayıtlara PGC 1000714 katalog numarasıyla geçen bu galaksi, çalışma ile ilgili bir makale yayınlamış ve bu makalenin de başyazarı olmuştu. Bilkent Üniversitesi’nin resmi websitesinden de yayınlanan bu çalışma, haliyle hem üniversiteyi hem de ülkemizi gururlandırdı.

Benzer içerik:  Oxford Üniversitesi, Oyun Oynayanların, Oynamayanlara Göre Çok Daha Mutlu Olduğunu Paylaştı

Burçin Mutlu Pakdil, tüm bu çalışmalarının ardından şimdi de ABD/Dallas North Park Center’da heykeliyle sergileniyor. Hem de “dünyanın en önemli 10 kadın bilim insanından biri” olarak…

Kaynaklar:

  • https://twitter.com/bmutlupakdil/status/1304152751115567109
  • https://w3.bilkent.edu.tr/www/fizik-bolumu-mezunumuz-yeni-bir-galaksi-kesfetti/
  • https://phys.org/news/2017-01-extremely-rare-galaxy.html#jCp

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir