Connect with us


Dünya'dan Haberler

Dünyada İlk: İsviçre’de Bitcoin ve Ethereum ile Vergi Ödenebilecek

Kripto paralara ilgi olan İsviçre’de oldukça önemli bir adım atıldı. Yeni düzenlemeyle İsviçre Zug kantonu’nda Bitcoin ve Ethereum ile vergi verilebilecek.

Zaman:

Tarih:

İsviçre'de Bitcoin ve Ethereum ile Vergi Ödenebilecek

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyada pek çok şey de değişmeye başladı. Teknolojiler genel olarak insan hayatında oldukça iyi değişimlere yol açabilirken, aynı zamanda insan hayatını kolaylaştırdı da. Pek çok alanda oldukça iyi çözümleri karşımıza çıkaran gelişen teknoloji, son yıllarda kripto paraların da insan hayatına girmesini sağladı. Bitcoin ile yükselen kripto para dünyası, son yıllarda büyük bir popülarite kazandı.

Birçok yatırımcının Bitcoin alarak zengin olması, tüm dünyada milyonlarca kişiyi meraklandırmış ve Bitcoin’in başlattığı bu akım diğer altcoin birimlerine de etki etmişti. Zamanında 10 dolar yatıranı bile milyoner yapabilecek kadar yükselen Bitcoin, aynı zamanda merkeziyetsiz olmasıyla da büyük dikkat çekti. Bu ilgi, kısa sürede dünya çapında kripto para birimlerinin yükselişini sağladı. Birçok devlet ilk başta temkinli davransa da, neredeyse dünyanın her ülkesinde bu kripto para birimlerine milyonlarca kişiden ilgi var.

Bu teknolojiye en ilgili olan ülkelerden biri de İsviçre. 9 milyona yakın nüfusu bulunan İsviçre, kripto paralara oldukça sıcak bakıyor ve İsviçre halkı da bu konuda yeniliklere oldukça açık. İsviçre’nin kripto para vadisi olarak anılan Zug kantonu, bu ilginin en yüksek olduğu bölgelerden biri. Öyle ki bu bölgede artık vergi ödemeleri Bitcoin ve Ethereum ile yapılabilecek. Yeni düzenlemeye göre belirli miktarlarda vergi ödemeleri, Şubat 2021 tarihinden itibaren BTC ve ETH kripto para birimleriyle yapılabilecek.

Benzer içerik:  LoL, 2019 Dünya Şampiyonasını Hologram Teknolojisiyle Açtı
Dünyada İlk: İsviçre'de Bitcoin ve Ethereum ile Vergi Ödenebilecek Kripto paralara ilgi olan İsviçre'de oldukça önemli bir adım atıldı. Yeni düzenlemeyle İsviçre Zug kantonu'nda Bitcoin ve Ethereum ile vergi verilebilecek.

127.000‘den fazla kişinin yaşadığı Zug kantonu, İsviçre’nin kripto para vadisi olarak biliniyor ve burada kripto paralara yönelik daha önce de bazı adımlar atılmıştı. Hem bu bölge halkının, hem de yönetimin kripto paralara karşı sıcak bakması, kripto paraların bu bölgedeki kullanım alanlarını da arttırıyor. Şubat 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe geçecek olan yeni yasayla hem şirketler, hem de bireyler 100.000 İsviçre Frangı, yani 110.000 dolara kadar olan vergi ödemelerini en popüler kripto para birimlerinden olan Ethereum ve Bitcoin ile yapabilecekler.

Diğer bir yandan bölgede kripto para birimlerine karşı açılan yeniliklerle birlikte bölge halkı da neredeyse tamamen kripto para kullanımına başladı. Merkeziyetsiz olması ve aynı zamanda oldukça kazandırabilecek bir yatırım aracı olması sebebiyle tercih edilen kripto para birimleri, ilerleyen zamanlarda dünya genelinde daha da yaygınlaşabilir ve belki de uzmanların da söylediği gibi dünya tamamen kripto para kullanımına geçebilir. Henüz böyle bir şey için erken olsa da, ilerleyen yıllarda bunun gerçekleşeceği oldukça açık denilebilir…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir