Apple Çalışanları, Apple’a Karşı Dava Açtı

Apple, Patent İhlali Davasında 85 Milyon Dolar Ceza Aldı
  • 218 okunma

Apple çalışanları, şirkete giriş ve çıkış saatlerinde “üst ve çanta arama” işlemlerinin çok uzun tutulduğu sebebiyle Apple‘a karşı bir dava açtı. Mahkeme, Apple‘a karşı çalışanların açtığı davahaklı buldu.


İlginizi Çekebilir: Apple, Bilerek Iphone Yavaşlatma Davasında 25 Milyon Euro Ceza Aldı

Dünyanın en değerli markalarından ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, son zamanlarda bir çok davayla karşı karşıya kalıyor. Bir çok davada milyonlarca dolar para ödemek zorunda kalan Apple, şimdi de çalışanları ile karşı karşıya geldi.

ABD’de bir Apple ofisinde “üst ve çanta” aramalarından rahatsız olan Apple çalışanları, çok detaylı bir şekilde yapılan ve oldukça uzun tutulan bu üst arama işlemi yüzünden mahkemeye başvurdu. Çalışanlar mahkemede, her gün şirkete giriş ve çıkışlarda çok derin bir arama yapıldığını, bir şey çalıp çalmadıklarının sorgulandığını ve arama işlemleri yüzünden mesai saatlerinin uzadığını belirtti. Ayrıca çalışanlara bu üst arama süreci için herhangi bir ek ücret ödenmiyordu.

ABD yasalarına göre çalışanlara bu üst arama süreci için ek ücret vermesi gereken Apple, bu ücreti vermeyerek bir yasayı da ihlal etmiş oldu. Ayrıca Çalışanların Apple’a karşı açtığı davada mahkeme tarafından çalışanlar haklı bulundu.

Türk Hacker'a 2 Yıl Hapis Cezası Verildi

Apple, üst ve çanta arama işlemleri sırasında çalışanlarını yarım saatten fazla süreliğine şirkette tutarak ek bir ücret ödemediği için mahkeme tarafından milyonlarca dolarlık bir cezaya çarptırılabilir. İlk etapta çalışanların haklı bulunduğu dava eğer sonuçlanırsa, çalışanlara şimdiye kadar verilmeyen tüm mesai ücretleri ödenecek.

Apple: Çalışanlarımız Çantayla Gelmesin


Davada çalışanların haklı bulunmasının ardından Apple avukatları ise çok ilginç bir savunmaya imza attı. Açılan davada savunma yapan Apple, çalışanların işe çanta getirmesinin yasaklanmasını istedi. Fakat mahkeme, 21. yüzyılın yaşam şartlarına göre bunun imkansız olduğunu söyleyerek Apple’ın savunmasını reddetti.

Reaksiyon Gönder
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Paylaş:
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli