Connect with us


Dijital Haberler

Dünya Genelindeki Android ve iOS Kullanım Oranları Belli Oldu

Yapılan bir araştırmada dünyanın en çok kullanılan 2 işletim sistemi olan Android ve iOS işletim sisteminin dünya genelindeki kullanım oranları belli oldu.

Zaman:

Tarih:

Dünyadaki Android ve iOS Kullanım Oranları Belli Oldu

Araştırma şirketi Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en çok kullanılan 2 mobil işletim sistemi olan Android ve iOS’un dünyadaki kullanım oranları belli oldu. Yapılan bu araştırmanın sonuçlarına bakılırsa iOS her ne kadar dünya çapında kullanılıyor olsa da, Android işletim sistemi büyük bir farkla iOS’u geride bırakıyor diyebiliriz iOS işletim sistemi dünya genelinde %13 oranında kullanılırken, Android ise %87 ile zirvede kalmayı başardı.

Dünya çapında iOS işletim sisteminden yaklaşık 7 kat daha fazla kullanılan Android, bu sene de dünya çapında en çok kullanılan mobil işletim sistemi olmayı başardı. Tabii ki Android’in arkasındaki bu başarının en büyük sebeplerinden biri de, bu işletim sisteminin on binlerce modelde kullanılması. iOS ise yalnızca Apple’ın cihazlarında kullanılan, mobil cihazlar için Apple’a özel tasarlanan bir işletim sistemi.

Yani aradaki bu büyük farkın oldukça doğal olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir yandan Apple, oldukça küçük bir ürün yelpazesi ile iOS işletim sistemini dünya çapında kullandırmayı başarıyor. Ülke olarak baktığımızda Japonya’da iOS işletim sistemi, Android’e göre daha fazla kullanılıyor. Japonya pazarında %60 oranlarında bir pazar payına sahip olan iOS, aynı şekilde ABD’de de %60 oranlarında pazar payına sahip. Fakat dünyanın en kalabalık 2 ülkesi olan Hindistan ve Çin’e baktığımızda bu oranlar değişiyor. Hindistan’da Android %95 oranında bir pazar payına sahip olurken, Çin’de de %75-%80’lik pazar payına sahip.

Benzer içerik:  Redmi K30 Ultra Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri
Dünya Genelindeki Android ve iOS Kullanım Oranları Belli Oldu Yapılan bir araştırmada dünyanın en çok kullanılan 2 işletim sistemi olan Android ve iOS işletim sisteminin dünya genelindeki kullanım oranları belli oldu.

Hindistan, Almanya, Çin, Nijerya, Brezilya gibi ülkelerde %30’dan daha az pazar payına sahip olan Apple, şuan için kullanım oranlarına bakıldığında Android işletim sisteminin çok daha gerisinde diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir