DSÖ, Maske Konusundaki Fikrini Değiştirdi

 DSÖ, Maske Konusundaki Fikrini Değiştirdi

Corona virüsü salgınından sonra tepkileri üstüne çeken kurumlardan biri olan Dünya Sağlık Örgütü, salgını tahmin edememesi ve ABD’yi erken bilgilendirmemesi sebebiyle büyük tepki çekmişti. ABD, bunun ardından DSÖ ile anlaşmalarının bittiğini duyurmuş ve bir daha DSÖ’ye fon sağlamayacaklarını bildirmişti. Virüsün çıktığı ilk zamanlarda tehlikenin az olduğunu söyleyen DSÖ, ilerleyen zamanlarda virüsün çok yüksek tehlike saçabileceğini söyleyerek kararını değiştirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, bugün yaptığı açıklamalar ile başka bir konuda bir kez daha maskeler konusundaki kararını değiştirdi. Salgının ilk günlerinde kılavuz yayınlayan DSÖ, kılavuzunu güncelleyerek bazı değiştirmelerde bulundu. Daha önceki kılavuzunda sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek olmadığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü, bu kararını değiştirdi. DSÖ, yeni kararıyla sağlıklı kişilerin bile kamuya açık alanda maske takması gerektiğini belirtti.

Sosyal mesafenin bu salgında çok önemli olduğunu belirten DSÖ yetkilileri, her ne kadar maske takılsa da sosyal mesafenin de korunması gerektiğini söyledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan DSÖ yetkilisi Maria Kerkhove “Yeni araştırma sonuçlarımız var. Kanıtlar gösteriyor ki, eğer düzgün bir şekilde kullanılırsa; maske enfeksiyon taşıyan potansiyel damlacıklara karşı koruyuculuk sağlıyor” şeklinde konuştu.

İlgili İçerik  Elon Musk: Coronavirüs Kısıtlamalarını Derhal Kaldırın
DSÖ, Maske Konusundaki Fikrini Değiştirdi

Kerkhove, sözlerinin devamında maske kullanan kişilerin bile sosyal mesafesini koruması gerektiğini belirtti. Uzun zamandır kararlarında bir çok değişiklik yapan Dünya Sağlık Örgütü, kesin karar verememesi ve çelişki yaşaması sebebiyle bir çook ülke tarafından büyük tepkiler çekiyor.

Corona virüsü ile ilgili tüm haberlerimize “corona virüsü tüm haberler” başlıklı makalemizden ulaşabilir, hemen aşağıdan son durum bilgisine göz atabilirsiniz.

Corona Virüsü Son Durum (06.06.2020 – 16:15)

corona virüsü son durum
  • Toplam Vaka: 6.759.210
  • Mevcut Vaka: 3.603.039
  • Tedavi Edilen: 2.760.840
  • Ölüm: 395.331
  • Türkiye: 30.292 etkin vaka – 4.648 ölüm
  • ABD: 1.372.413 etkin vaka – 110.708 ölüm

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın