DSÖ: Hata Yaptık, Corona Virüsü Çok Yüksek Düzeyde Tehlikeli

 DSÖ: Hata Yaptık, Corona Virüsü Çok Yüksek Düzeyde Tehlikeli

Geçtiğimiz zamanlarda Corona virüsü ile ilgili açıklama yapan ve tehlikenin “orta düzey” olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü, bir çok tepkiyle karşı karşıya kalınca değerlendirmesini değiştirdi. Daha önce tehlikenin orta düzey olduğunu söyleyen DSÖ, yeni değerlendirmede daha önce hata yaptıklarını ve Corona virüsünün “çok yüksek” düzeyde tehlike saçtığını belirtti.


İlginizi Çekebilir: Corona Virüsünü Haritadan Canlı Takip Edin

Geçtiğimiz hafta Corona virüsü ile ilgili açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsün “orta düzey”de olduğunu belirtmiş ve küresel çapta riskin orta düzey olduğunu açıklamıştı. Bu açıklama ile bir çok tepkiyle karşı karşıya kalan Dünya Sağlık Örgütü, bu hafta pazartesi günü Corona virüsü hakkında yeni bir açıklama yayınladı. DSÖ, geçen hafta yaptıkları değerlendirmenin hatalı olduğunu kabul ederken, Corona virüsünün Çin’de çok yüksek düzeyde riskli olduğunu, küresel çapta ise yüksek düzeyde riskli olduğunu belirtti.

Fakat DSÖ, Corona virüsünün küresel çapta yüksek düzeyde riskli olduğu belirtse de henüz acil durum ilan etmedi. Güncel olarak (28.01.2020) 4.500’de fazla kişiye bulaşan Corona virüsü, tüm dünyaya yayılmaya halen devam ediyor.

Wuhan Şehrindeki Zhongnan Hastanesi'nin Çalışanları Korunmaya Çalışıyor

Corona virüsü’nün küresel çapta “yüksek düzey”, Çin’de “çok yüksek düzey” risk taşıdığını bildiren Dünya Sağlık Örgütü’nün hala acil durum ilan etmemesi de tepkilere neden oldu. DSÖ’nün ilerleyen zamanlarda acil durum ilan etmesi ve virüsle mücadele etmesi bekleniyor.

İlgili İçerik  Tinder'a, Polise Haber Veren Panik Butonu Eklenecek

Corona Virüsü Güncel Değerlendirme (28.01.2020)

  1. Bulaştığı Kişi Sayısı: 4.474
  2. Ölümüne Sebep Olduğu Kişi Sayısı: 107
  3. Bulaştığı Ülkeler: ÇinHong KongTaylandMakaoAvustralyaABDTayvanJaponyaMalezyaSingapurGüney KoreFransaVietnamKamboçyaKanadaNepal, Sri Lanka, Almanya, Fildişi Sahili
  4. Haftalık Değişim: 278-4.474 (4.196 Haftalık Artış)
  5. Kurtarılan Kişi Sayısı: 63

Corona Viürüsü Nedir?

Corona (2019-nCoV) virüsü, 2002 yılında Çin‘in Pekin kentinde ortaya çıkan SARS virüsü ile %80‘lik oranda benzerlik taşımaktadır. SARS virüsü 2002-2003 yıllarında dünya genelinde 800’den fazla kişinin ölümüne neden olmuştu. Corona (2019-nCoV) virüsünün ilk çıktığı yer ise Çin’in Wuhan şehridir ve Wuhan şehrinin giriş çıkışları olayın ortaya çıkmasından sonra kapatılmıştır. Corona Virüsü, anlık olarak Çin’de 4.409 kişiye bulaştığı söyleniyor. Dünya’da ise 4.474 kişi virüse yakalandı. Virüs, Tayland’da da 8 kişiye bulaştı. Ayrıca şuana kadar 107’den fazla kişinin öldüğü biliniyor. Japonya, ABD, Tayland gibi ülkelerde görülen virüs, bir çok ülkeye yayılmaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Sahneleri başlıklı makalemizde En Güzel Film Sahneleri, En İyi Film Sahneleri ve Film Sahneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın