DSÖ: Evcil Hayvanlara da Corona Virüsü Bulaşabilir

 DSÖ: Evcil Hayvanlara da Corona Virüsü Bulaşabilir

Evcil hayvanlarının corona virüsü salgınındaki rolünü araştıran Dünya Sağlık Örgütü, evcil hayvanlara da virüs bulaşabileceğini açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamalarda kedilerin, köpeklere göre daha yüksek oranda corona virüsüne yakalanabileceği belirtildi.


İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü Tüm Haberler (Sürekli Güncel)

Science dergisinde yayınlanan araştırmalara göre, evcil hayvanların, özellikle kedilerin corona virüsüne yakalanma ihtimalinin olduğu belirtildi. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvanların, veya genel olarak tüm hayvanların virüsü taşımakta büyük bir rol oynamadığı ortaya çıkarken, hayvanların birbirine virüs bulaştırabildiği de ortaya çıktı.

Virüse yakalanan kedilerin burunlarında, boğazlarında, ciğerlerinde yoğun lezyonlar tespit edildiğini belirten araştırmacılar, kediler üzerinde yapılan araştırmaların insanlar için de yararlı olabileceğini düşünüyor. Diğer bir yandan konu hakkında açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü, kedilerin birbirine virüsü bulaştırabildiğini belirtti.

Dağ gelinciği gibi hayvanların da virüse yakalanabileceğini ortaya çıkaran araştırmacılar, köpek, tavuk ve ördek gibi hayvanların, kedilere göre daha düşük oranla corona virüsüne yakalanacağını belirtti.

İlgili İçerik  Apple'ın Çin'deki Satışları Corona Virüsü Sebebiyle %75 Düştü

Evcil hayvanlar, eğer sahibinden virüs kaparsa kuru öksürük, iştahsızlık gibi bazı belirtiler gösterebilir. Geçtiğimiz zamanlarda New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesinde 4 yaşındaki bir Malezya kaplanı bakıcısından corona virüsü kapmış, daha sonra iştahsızlık ve kuru öksürük belirtilerini göstermişti.

Corona virüsü ile ilgili tüm güncel haberleri “kitle.net” web sitemizden takip edebilir, hemen aşağıdan son durum bilgisine ulaşabilirsiniz.

Corona Virüsü Son Durum (09.04.2020 – 16:45)


DSÖ: Hata Yaptık, Corona Virüsü Çok Yüksek Düzeyde Tehlikeli
  1. Bulaştığı Toplam Kişi: 1.498.833
  2. Etkin Vaka: 1.072.076
  3. Hayatını Kaybedenler: 89.733
  4. Kurtarılan Kişi: 337.074
  5. Türkiye: 35.568 etkin vaka – 812 ölüm
  6. İtalya: 95.262 etkin vaka – 17.669 ölüm
  7. Çin: 1.160 etkin vaka – 3.335 ölüm
  8. ABD: 395.901 etkin vaka – 14.814 ölüm
  9. İspanya: 85.043 etkin vaka – 15.238 ölüm

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın