Connect with us


Dünya'dan Haberler

DSÖ Eski Başkanı: Herkes Yıllık 5 Dolar Verirse Gelecekteki Salgınlardan Kurtuluruz

Dünya Sağlık Örgütünün Eski Başkanı Gro Harlem Brundtland, dünyadaki herkes kişi başı 5 dolar öderse gelecekteki salgınlardan korunabileceğimizi söyledi.

Zaman:

Tarih:

DSÖ Eski Başkanı: Herkes Yıllık 5 Dolar Verirse Gelecekteki Salgınlardan Kurtuluruz Dünya Sağlık Örgütünün Eski Başkanı Gro Harlem Brundtland, dünyadaki herkes kişi başı 5 dolar öderse gelecekteki salgınlardan korunabileceğimizi söyledi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından hızla tüm dünyaya yayılan corona virüsü, dünya genelinde birçok insanın ölümüne sebep oldu. Dünya çapında bugüne dek 29 milyon 114 binden fazla kişiye bulaşan covid-19 salgını, toplamda 925.596 kişinin de maalesef ölümüne sebep oldu. Bu da Dünya Sağlık Örgütünü gelecek salgınlar konusunda daha da harekete geçirdi.

Corona virüsünü önceden tahmin edemeyen ve virüsün az tehlikeli olduğundan bahseden Dünya Sağlık Örgütü, bu açıklamaları sebebiyle neredeyse tüm dünyada eleştiri yağmuruna tutulmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, salgını tahmin edemeyen Dünya Sağlık Örgütünün tüm fonlarını durdurmuş ve bu fonları başka kuruluşlara yatırmanın daha mantıklı olacağını söylemişti.

Bu sebeple gelecekte böyle durumlar yaşanmaması için, gelecekte yaşanabilecek salgınlara karşı önlemler alınması yönünde planlar yapılmaya başladı. Birleşik Milletler tarafından desteklenen Dünya Sağlık Örgütü’nün Eski Başkanı Gro Harlem Brundtland, gelecek salgınlar için uyardı ve oldukça dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Eski Başjan Gro Harlem Brundtland’a göre 2026 yılına kadar dünyadaki herkesin kişi başı yıllık 5 dolar ödeme yapması, gelecekteki salgınlardan insanları koruyabilir.

“Herkes Yıllık 5 Dolar Öderse Gelecekteki Salgınlardan Kurtulabiliriz”

DSÖ Eski Başkanı: Herkes Yıllık 5 Dolar Verirse Gelecekteki Salgınlardan Kurtuluruz Dünya Sağlık Örgütünün Eski Başkanı Gro Harlem Brundtland, dünyadaki herkes kişi başı 5 dolar öderse gelecekteki salgınlardan korunabileceğimizi söyledi.

Aslında dünya çapında 8 milyar kişinin 6 yıl boyunca yıllık 5 dolar ödemesi, ortaya oldukça düşük bir maliyet çıkarıyor diyebiliriz. Evet aslına bakacak olursak 6 yılda 8 milyar kişiden 240 milyar dolar toplanabilir ve bu da çok yüksek. İlk olarak baktığımızda böyle olsa da, covid-19 salgınının şimdiye kadar 11 trilyon dolarlık bir harcamaya sebep olduğunu düşündüğümüzde 240 milyar dolar fazlasıyla düşük gibi görünüyor. Diğer bir yandan McKinsey & Company tarafından yapılan maliyet hesaplamasında, dünyadaki herkesin 5 yıl boyunca yıllık 4.70 dolar ödeme yapmasının gelecekteki pandemileri önlemeye yeteceği ortaya koyuldu.

Benzer içerik:  DSÖ: "Türkiye'deki Vakalardan Haberdar Değildik, Sağlık Sistemi Çökebilir"

Covid-19 salgınının kontrol edilememesi sebebiyle dünyadaki herkesin bunun bedelini ödediğini söyleyen Gro Harlem Brundtland, 11 trilyon doların yanında bu maliyetlerin fazlasıyla uygun olduğunu söyledi. Diğer bir yandan 2019 yılında hazırlanan bir raporda, dünyanın öldürücü solunum sistemi mikrobundan ortaya çıkabilecek bir salgına henüz hiç hazır olmadığı belirtilmişti. Bu konuya değinerek açıklamada bulunan Harlem Brundtland, şu ifadelere yer verdi: “Gerçek bir tehdit olduğunu biliyorduk, o yüzden alarm verdik. Hazırlığın o zaman olması gerekenden çok uzak olduğunu gördük. Koronavirüs bizi haklı çıkaran çok sert bir sınav oldu. Şimdi tam ortasında olduğumuz şey tekrarlanabilir. Daha iyi hazırlanmalıyız.”

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir