Connect with us


Dijital Haberler

Donald Trump, TikTok ve Oracle Anlaşmasını Onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un Oracle ile anlaşmasını onaylayacağını söyledi.

Zaman:

Tarih:

Donald Trump, TikTok ve Oracle Anlaşmasını Onayladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan ve hızla büyüyen TikTok, Çin merkezli olması sebebiyle ABD‘nin adeta en büyük hedefi haline gelmişti. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump tarafından çok sert bir şekilde eleştirilen ve Çin‘e veri satmakla suçlanan TikTok, bir süredir ABD genelinde yasaklanma tehdidiyle karşı karşıya kalmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump TikTok’a 45 günlük bir süre tanımış, ve eğer bu 45 günde TikTok’un ABD bölümü ABD merkezli bir şirkete satılmazsa yasaklanacağını söylemişti. 45 günlük bu süreçte ABD merkezli pek çok şirket ile görüşmeler gerçekleştiren TikTok, bu görüşmelerden birini de dünyanın en büyük 2. yazılım şirketi olan ABD merkezli Oracle ile gerçekleştirmişti.

Oracle ile uzun bir süredir görüşen ve teklifleri değerlendiren Çin merkezli TikTok, neredeyse anlaşmanın sonuna gelmişti. Anlaşmalar bitecekken Trump’a yakın kaynaklardan bu anlaşmanın onaylanmayacağı ve TikTok’un yasaklanacağı yönünde haberler yapılmıştı. Fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni yaptığı açıklamaya göre Oracle ile TikTok’un anlaşması onaylandı.

TikTok, ABD’de Oracle Tarafından Yönetilecek

Donald Trump, TikTok ve Oracle Anlaşmasını Onayladı ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un Oracle ile anlaşmasını onaylayacağını söyledi.

Çin merkezli TikTok’un ABD bölümünü ABD merkezli Oracle’a geçirecek olan bu anlaşma sayesinde TikTok, ABD’lilere direkt olarak ABD üzerinden hizmet verecek. Böylelikle Çin tarafında TikTok’un ABD bölümüne herhangi bir erişim yapılmayacak. Diğer bir yandan anlaşma detaylarına baktığımızda ByteDance, TikTok’u kaynak kodlarıyla birlikte Oracle’a satmamış. Yani TikTok’un ABD bölümünün yalnızca sunucuları ve yönetimi Oracle’a geçecek ve TikTok’un ABD bölümünün yeni merkezi de Teksas olacak.

Benzer içerik:  DarkNet'te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

TikTok için ABD’ye kurulacak olan bu şirkette 25 bin kişinin istihdam sağlayacağını belirten ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisinin bu yatırım sayesinde 5 milyar dolar gelir sağlayacağını açıkladı. TikTok’u adeta köşeye sıkıştırarak satın alan ABD, sonunda başarılı oldu ve TikTok’un ABD bölümünü ABD merkezli bir şirkete taşıdı. Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte normalde Trump’ın verdiği süre bugün, yani 20 Eylül‘de biterken, artık 27 Eylül‘e ertelendi.

27 Eylül gününe kadar TikTok ve Oracle bir anlaşmaya varırsa, TikTok’un ABD bölümü ABD merkezli bir şirkete geçmiş olacak ve bu platform ABD’de yasaklanmayacak. Eğer anlaşmaya varılamazsa TikTok, ABD genelinde yasaklanacak ve ABD’deki 100 milyon kullanıcısını kaybedecek. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Kitle.net’i takipte kalın…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir