Donald Trump: Test Yapmazsak, Daha Az Vaka Olur

ABD Başkanı Donald Trump'ın covid-19 salgını hakkındaki açıklamalarında "Daha az test, daha az vaka" sözlerini kullanması sosyal medyada gündem oldu.
 Donald Trump: Test Yapmazsak, Daha Az Vaka Olur

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan covid-19 salgını, dünya genelinde 437 bin 283 kişinin ölümüne sebep oldu. 8 milyondan fazla kişi ise corona virüsüne yakalandı. 4 milyona yakın sayıda insan iyileşirken, 4 milyon etkin vaka bulunuyor.

Virüsün en zarar verdiği ülke olarak ise karşımıza Amerika Birleşik Devletleri çıkıyor. Dünya genelinde etkin vaka sayısı 3 milyon 725 bin olurken, bunun %30 civarı ABD vatandaşlarından oluşuyor. ABD’de 1 milyon 364 bin’i aşkın etkin vaka bulunuyor. Bu vakaların çoğunluğu en çok test yapılan New York‘da ve New Jersey‘de bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın açıklamalarına göre ise dünyanın en çok vakasına sahip olmalarının sebebi, diğer ülkelerden daha çok test yapmaları. Konu hakkında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, açıklamalarında “daha az test, daha az vaka” şeklinde konuştu. Bu açıklamaları ise “En çok vaka neden ABD’de?” sorusu üzerine yaptı.

Donald Trump: Test Yapmazsak, Daha Az Vaka Olur

Aslında bu bir bakıma doğru çünkü, ABD günlük test sayısıyla dünyanın en fazla testini yapıyor. Günlük 300 bini aşkın test yapan ABD, bu sebeple diğer ülkelerden çok daha fazla vaka sayısına sahip oluyor. Vaka sayısı, test sayısı ile aynı orantıda artış gösteriyor. 1 milyon test yapan ülke ile 10 bin test yapan ülke tabii ki bir olamaz.

İlgili İçerik  Facebook'un "Sessizlik" Kararı, 7,2 Milyar Dolara Mal Oldu

Daha önce de bu konuda açıklamalarda bulunan Trump “Medya en çok vakanın bizde olduğunu söylemeyi seviyor, ancak açık ara en çok testi yapıyoruz. Çok az test yapsaydık, vakamız da az olurdu. Yani bir şekilde, çok fazla test yaparak, kendimizi kötü gösteriyoruz” sözleriyle dikkat çekmişti.

Geleneksel medyada ve sosyal medyada yapılan spekülasyonlardan şikayetçi olan Donald Trump, vaka sayısının çoğunluğunu bu şekilde açıklıyor. Ayrıca diğer ülkelere ve ABD’nin test sayılarına baktığımızda bu açıklama pek de yanlış görünmüyor. ABD‘de 22 Nisan 2020 tarihine kadar 4.241.660 test yapılmış ve 829.877 vaka olduğu tespit edilmiş. Aynı şekilde İspanya‘da 20 Nisan 2020 tarihine kadar 930.000 test yapılmış ve 208.065 vaka tespit edilmiş. ABD’nin Test/Vaka oranı 5/1 olurken, İspanya’nın Test/Vaka oranı da yaklaşık 5/1 çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın