Donald Trump, Huawei’nin Yasağını Uzattı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşını kızıştırıyor. Trump, yeni açıklamalara göre Huawei'nin yasaklarını 1 yıl süreyle uzatma kararı aldı.
 Donald Trump, Huawei’nin Yasağını Uzattı

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilginç kararları ve marjinalliği ile bilinen Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıldan beri Huawei’ye karşı uygulanan ambargoyu uzatma kararı aldı. Çin ile ABD arasında yaşanan ticari savaş, Donald Trump tarafından alınan bu karar ile daha da kızışacak gibi görünüyor.

ABD Devleti tarafından siyah listeye alınan ve bu sebeple ABD merkezli bir çok şirketle çalışamayan Huawei, en büyük zararı Google’dan almıştı. Bildiğiniz gibi Huawei daha önce Android servislerini kullanıyordu ve bu servisler de Google’a ait. Google ABD merkezli bir şirket olduğundan dolayı da kara listede olan Huawei ile çalışmayı durdurma kararı almıştı. Huawei her ne kadar orta yolu bulmaya çalışsa da ABD Devletinin kesin kararları sebebiyle bir daha Google ile anlaşılamadı.

Huawei, buna karşılık olarak işletim sistemsiz kalan yeni telefonları için kendi işletim sistemini hızla oluşturmaya başladı. 2019 yılının Eylül ayından sorna çıkan Huawei modellerinin hiç birinde Android bulunmadığından dolayı, Huawei kendi işletim sistemini yapmak zorunda kaldı.

Bildiğiniz gibi Android platformunda milyonlarca uygulama bulunuyor ve Gmail, YouTube, Play Store gibi uygulamalar vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Bu sebeple Huawei’nin yeni cihazlarına olan ilgi azalmış oldu. Fakat Huawei, kendi işletim sistemini oluşturma ve bunu tanıtma yolunda hızla ilerlemeye devam ediyor. Huawei, Google Play Store’a alternatif olarak AppGallery isimli uygulamasını tanıtmış ve bir çok uygulamayı bu mağazaya eklemeye başlamıştı. Bu mağaza, Huawei tarafından neredeyse 1 yıldır geliştiriliyor.

İlgili İçerik  Trump, Sözünü Tutmayan General Motors'a Ateş Püskürdü
Donald Trump, Huawei'nin Yasağını Uzattı

Bunun yanında Huawei, ABD ile yeniden anlaşabileceğine hala inanıyordu. Fakat Donald Trump, şirketin bu düşüncesini 1 yıl süre ile erteledi. Trump’ın aldığı karara göre 2019 yılının Mayıs ayında başlayan ambargo, 2021 Mayıs ayına kadar ertelendi. Yani Huawei’nin tekrar ABD ile anlaşma düşünceleri maalesef şuanlık da yok oldu.

Şuan ABD veya Huawei tarafından konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Fakat bu karardan sonra Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirme konusunda daha emin adımlarla ilerleyeceği düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın