Donald Trump, DSÖ ile Anlaşmalarının Bittiğini Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile ilişkilerinin sonlandırıldığını onaylayan kararı imzaladı. Bu karardan sonra ABD, bir daha DSÖ'ye fon sağlamayacak.
 Donald Trump, DSÖ ile Anlaşmalarının Bittiğini Açıkladı

Son zamanlarda oldukça ilginç kararlara imza atan ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya kararnamesinden sonra şimdi de Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili oldukça ilgi çeken bir karara imza attı. Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO) coronavirus salgınını erken tahmin edemediği gerekçesiyle uzun zamandır suçlamalarda bulunan Trump, DSÖ ile ilişkilerinin sonlandırıldığına ve ABD’nin DSÖ’ye bir daha fon sağlamayacağına ilişkin kararı imzaladı.

Geçtiğimiz zamanlarda Dünya Sağlık Örgütüne ateş püsküren ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmalarının yakın zamanda sonlandırılacağını duyurmuştu. Ardından çok süre geçmeden bugün ilgili kararnamenin imzalandığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün ABD’yi yanlış yönlendirmesi yüzünden büyük bir felaket yaşandığını söyleyen Donald Trump, DSÖ’nün Çin’e hizmet ettiğini iddia etti.

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu “Çin, Wuhan virüsünün tüm dünyaya yayılmasına izin verdi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyayı yanlış yönlendirmesine neden oldu. ABD’nin DSÖ ile ilişkisini bitirmeye karar verdik. ABD, DSÖ’ye ayırdığı fonu başka yerlerde kullanacak.” Bu açıklamalar ile 450 milyon dolarlık fonun durdurulduğunu belirten Trump, bu fonun diğer sağlık kurumlarına aktarılacağı konusunda açıklamalarda da bulundu.

Donald Trump: Çin, DSÖ’ye Baskı Uyguluyor!

Donald Trump, DSÖ ile Anlaşmalarının Bittiğini Açıkladı

Konuşmalarının devamında Çin’e bazı söylemlerde bulunan Trump, Çin’in DSÖ’ye baskı uyguladığını şu sözleriyle iddia etti “Çin’in DSÖ üzerinde mutlak bir hakimiyeti var. ABD, DSÖ’ye yılda neredeyse 450 milyon dolar fon sağlarken, Çin sadece 40 milyon dolar ödüyor. DSÖ’den esaslı reformlar yapmasını istedik ancak onlar harekete geçmeyi kabul etmedi. DSÖ, oldukça ihtiyaç duyulan reformları yapmadığı için biz de bugün DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz. Bu örgüte sağlanan fonları, hak eden acil küresel sağlık durumlarına aktaracağız.

İlgili İçerik  İngiltere Muhalefeti Bedava ve Sınırsız İnternet Vaat Etti

Ayrıca Başkan Trump, Çin’i sadece bu konularda değil pek çok konuda daha yaptırım ile tehdit etti. Çin’in Hong Kong ile ilgili kararlarına tepki gösteren Trump, bu konuda şu açıklamalarını da konuşmasının sonuna ekledi “ABD, Hong Kong’un otonomisine zarar veren Çin ve Hong Konglu yetkililere de yaptırım için gerekli adımları atacak.

ABD Corona Virüsü Son Durum (30.05.2020)

corona virüsü son durum
  • Toplam Vaka: 1.783.132
  • Etkin Vaka: 1.294.145
  • Tedavi Edilen Kişi: 384.821
  • Ölüm: 104.166

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın