Devler Çarpışıyor: Apple, Samsung’a 950 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Teknoloji devleri Apple ve Samsung savaşıyor. Ortaya çıkan son haberlere göre Apple, Samsung'a verdiği vaadi yerine getirmemesi sebebiyle 1 milyar dolara yakın ceza ödeyecek.
 Devler Çarpışıyor: Apple, Samsung’a 950 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında Apple ve Samsung zirvede yer alıyor. Özellikle akıllı telefon pazarında önemli bir yere sahip olan 2 dev şirket, son zamanlarda oldukça dikkat çekici haberler ile karşımıza çıkıyor. Yabancı kaynaklı haberlere göre teknoloji devi Apple, Samsung’a söz verdiği satın alma oranını yerine getirmediği için 950 milyon dolarlık dev bir cezaya çarptırıldı.

Display Supply Chain Consultants tarafından yayınlanan habere göre akıllı telefon üreticisi ve teknoloji şirketi Apple, 2020 ikinci çeyreği için Samsung ile yaptığı anlaşmayı yerine getirmedi. Anlaşmaya göre Samsung’dan belirli bir miktarda OLED panel alacağı belirtilen Apple’ın bu oranı tamamlamadığı ve satın alma hedefini tutturamadığı sebebiyle ceza kesildi. Habere göre bu cezanın bedeli ise tam olarak 950 milyon dolardı.

Bildiğiniz gibi teknoloji şirketler, büyük alımlar yapacakları zaman belirli bir oranda anlaşma yapmak için sözleşme imzalıyor. Bu sözleşme sayesinde çoklu alım olacağından dolayı 2 firma arasında büyük indirimler yapılabiliyor. Bu sebeple Apple ve Samsung arasında devamlı olarak gerçekleşen OLED panel anlaşması için belirli bir miktarda satın alma sözü veriliyor.

İlgili İçerik  Apple, Iphone Yavaşlatma Davasında 25 Milyon Euro Ceza Aldı
Apple, Samsung'a 950 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Tedarik zincirleri verilerini paylaşan Display Supply Chain Consultants, 2020 ikinci çeyreğinde Apple’ın verdiği sözün çok daha altında bir satın alım gerçekleştiğini belirtti. Bu anlaşma kapsamında yapılan indirimler ve anlaşmanın yerine getirilmemesi ise Apple’a oldukça pahalıya patladı. Apple, sözünü tutmadığı Samsung’a karşı 950 milyon dolar ödemekle cezalandırıldı.

Geçtiğimiz zamanlarda Apple’ın yakında tanıtacağı iPhone 12 modelinin Samsung’a ait ekranlar kullanacağı söylenmişti. iPhone 12 için Samsung’dan OLED ekran temin edeceği söylenen Apple, 950 milyon dolarlık ilgili ceza hakkında henüz bir açıklama yapmadı. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın