Deneylerde Kobay Olarak Neden Fareler Kullanılır?

 Deneylerde Kobay Olarak Neden Fareler Kullanılır?

Siz de bir çok insan gibi bir çok deneyde farelerin kullanıldığını görmüş ve neden başka bir hayvan değil de fare diye merak etmişsinizdir. Bunun bir kaç sebebi var fakat önce en basitinden başlayalım.

Farelerin deneyler sırasında tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi farelerin diğer hayvanlara göre küçük olmasıdır. Bu basit neden bilim insanlarının deneylerini çok kolaylaştırmakta ve rahatlatmaktadır. Fareler çok fazla yer kaplamaz ve ağırlıkları azdır. Bu yüzden her türlü ortamda deneye açıktır. Örneğin uzaya gönderilen fare‘lerin gönderilme sebebi budur. Çünkü bir fili uzaya göndermek bir fareyi göndermekten çok daha zor olacaktır.

Bir diğer sebep ise farelerin üremesi ve çoğalması diğer hayvanlara göre daha hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı bilim insanları laboratuvar ortamında fareleri tercih ediyor. Yılda ortalama 4-5 kez yavrulayan fareler her doğum sırasında 8-10 fare dünyaya getiriyor. Bu da bilim insanları için laboratuvar ortamında veya deneylerde çok büyük bir kolaylık sağlıyor.

Bu gibi sebeplerden dolayı deneylerde kobay olarak en çok kullanılan canlı türü olan fareler, genlerinin kolay değiştirilebilir olmasından dolayı da tercih ediliyor. Örneğin bir bilim insanı farenin genleriyle rahatlıkla oynayabiliyor. Bu genlerle oynayarak, normal fare ve genleriyle oynanmış fare arasındaki fark ile bir çok hastalığa da çare aranabiliyor. Bize zarar veren herhangi bir gen farelerde keşfedilebiliyor.

İlgili İçerik  SpaceX, Acil Kaçış Sistemini Kendi Roketini Patlatarak Deniyor
Deneylerde Kobay Olarak Neden Fareler Kullanılır?
Deneylerde Kobay Olarak Neden Fareler Kullanılır?

Farelerin neden deneylerde kobay olarak kullanıldığını bu 3 sebep ile anlamış olduk. Fakat bunlarla da sınırlı kalmıyor. Fareler ayrıca insan DNA’sına çok yakın bir DNA dizilimine sahip hayvan olduğu için deneylerde test ediliyor. %75 – %90 benzerlik taşıyan bu DNA dizilimleri ilaçlar fareler üzerinde test edildiğinde insanlar ile aynı etkiyi vermesini sağlıyor. Bu yüzden bir çok ilaç önce fareler üzerinde test ediliyor ve sonuçları gözlemlenebiliyor. Bu DNA dizilimlerine zaman zaman yabancı DNA parçaları ekleyerek herhangi bir hastalığa çözüm bulabilmek de farelerin kobay olarak kullanılmasına sebep olan şeylerdir.

Bir çok insan farelerin bu derece kobay olarak kullanılmasına karşı ve bunu istemiyor. Fakat fareler laboratuvar ortamlarında ve deneylerde bu derece kullanılmasaydı şuan ki bir çok ilaç ve tedavi mümkün olmayabilirdi. Çünkü onlar olmasaydı bilim insanları bir çok ilacı test edemeyebilir ve insanlığa zararlı ilaçlar üretilebilirdi.Bu yüzden farelerin bilime sunduğu katkı çok büyük bir seviyededir…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın