DeepWeb Nedir ve Nasıl Girilir?

İnternetin karanlık yüzü Deep Web'i sizlere ayrıntılı olarak anlatıyor, nasıl giriş yapacağınızı gösteriyoruz. Gelin hep birlikte Deep Webi yakından tanıyalım...
 DeepWeb Nedir ve Nasıl Girilir?

İnternetin karanlık yüzü Deep Web’i hiç merak ettiniz mi? Google, Yandex gibi arama motorlarından ulaşılamayan ve özel işlemler yapılmadan ulaşmanızın imkansız olduğu Deep Web, içerisinde sakıncalı bir çok web sitesi bulunduruyor. Katillerin, hackerların ve çeşitli maddelerin bulunduğu bu platform’a giriş yapmanızı biz önermeyiz. Fakat merakınızı gidermek için biz bu makalemizde Deep Web’e nasıl girilir, Deep Web Nedir, Deep Web seviyeleri gibi önemli soruların cevaplarını vereceğiz.

Dilerseniz hemen aşağıdan merak ettiğiniz başlıklara göz atabilir, detaylarıyla Deep Web’i öğrenebilirsiniz.

Deep Web Nedir?


Deep Web Nedir?

İnternetin karanlık tarafı veya görünmeyen yüzü Deep Web, internetin büyük bir bölümünü içerisinde bulunuyor. Bizim ulaşabildiğimiz Google, Yandex gibi web siteleri internetin normal yüzünde yer alırken, bu siteler Deep Web’e karşı internetin sadece %10’unu kaplıyor. Yani bizim kullandığımız internet, internet’in %10’unu kaplarken, Deep Web ağı internetin geri kalan %90’ını oluşturuyor(tahminen).

Google’da Deep Web şeklinde arattığınızda yukarıdaki resmin benzerleri çıkacaktır. Bu resimler buzdağının görünen ve görünmeyen kısımları belirtiyor. Bizim kullandığımız tarafta Google, Yandex, Facebook veya YouTube gibi servisler yer alırken, buzdağının görünmeyen kısmında oldukça sakıncalı içerikler yer alıyor. Gizli devlet belgeleri, işkence videoları, uygunsuz maddeler ve bir çok uygunsuz içerik bu ağda yer alıyor. Bu sebeple bu ağa girmeniz kesinlikle sizin için de sorun oluşturabilir. Her ne kadar önermesek de merakınzıı giderebilmek amacıyla Deep Web’i detaylıca size tanıtacacğız. Dark Net, yani karanlık internet olarak da adlandırılan bu ağ’da karşınıza çok çeşit web sitesi çıkabilir. Hackerlar, kiralık katiller, madde satıcıları ve yasadışı içerik siteleri bu ağın en büyük kısmını kaplıyor. Fakat buradan kiralık hacker tutmak gibi bir hayale kapılmayın çünkü paranızı alıp dolandırmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Diğer bir yandan para demişken, burada normal paralar geçerli değil. Tamamen ayrı bir dünya olan Deep Web’de Bitcoin dışındaki para birimleri geçersiz. Bunun sebebi de Bitcoin’in takip edilemiyor olması. Yasadışı iş yapan kişiler, takip edilememek amacıyla bitcoin kripto para birimiyle işlerini yapıyor ve siz dolandırılsanız bile hiçbir şekilde o şahısa ulaşamıyorsunuz. Tehlikesini anlatmakla bitmez, biz en iyisi diğer maddelere geçelim…

Deep Web’e Bilgisayardan Nasıl Girilir?


Deep Web'e Bilgisayardan Nasıl Girilir?

Deep Web ağına girebilmeniz için klasik tarayıcıları kullanmanız yeterli olmuyor. Klasik tarayıcılar ve arama motorları, Derin Ağ yani Deep Web’e erişemiyor. Bu sebeple TOR gibi özel tarayıcıları kullanmanız gerekiyor. Tor, Deep Web’in basit ağına ulaşabilmek için en iyi tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Google’da küçük bir arama ile “Tor Browser İndir” yazarak ulaşabiliyorsunuz. Daha sonra ise Tor Browser üzerinden Deep Web’in basit tarafında gezinebiliyorsunuz.

Fakat dediğimiz gibi Tor Browser, Deep Web ağındaki her türlü siteye erişmiyor. Sadece basit düzeydeki klasik Deep Web ağlarına erişebiliyor. Deep Web’de katmanlar bulunuyor ve bu katmanlara erişebilmeniz için daha nitelikli ağlar kullanmanız gerekiyor. Tor tarayıcısı ile .onion veya .clos uzantılı basit Deep Web sitelerini ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca Tor’u açtığınızda karşınıza Google gibi bir arama motoru da çıkmıyor. Kendi imkanlarınızla Deep Web siteleri bulmalı ve öyle girmelisiniz. Fakat bunu önermeyiz, emin olun internetin “bizim kullandığımız tarafı” çok daha iyi…

Deep Web’e Telefondan Nasıl Girilir?


Deep Web'e Telefondan Nasıl Girilir?

Yine yukarıda anlattığımız gibi mobil platformlar için de Tor ağı bulunuyor. Mağaza uygulamalarından indirebileceğiniz pek çok Tor browser bulunuyor. Fakat bunlardan en çok tercih edilen Tor Browser for Alpha isimli tarayıcı. kolaylıkla basit Deep Web sitelerine ulaşmanızı sağlıyor. Bunun için uygulamayı indirip açtıktan sonra sağ üstteki 3 nokta işaretine tıklamalı ve internet is censored here seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Daha sonra Select a Bride tuşuna tıklayıp obfs4 seçeneğini aktif etmelisiniz. İşlemler mobil için bu kadar. Fakat dikkatli olmanızı öneririz. Aynı şekilde burada da girmek istediğiniz Deep Web sitesini aramanız için bir arama motoru bulunmuyor. Ancak başka kaynaklardan .onion veya .clos domain uzantılı Deep Web sitelerini bulup girebiliyorsunuz.

İlgili İçerik  Samsung Galaxy Book Flex Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

Deep Web’e Girmek Suç Mu?


Deep Web'e Girmek Suç Mu?

Buna net bir cevap veremeyiz fakat Deep Web’e girmek şuan için yasak değil. Yani Tor ağı ile Deep Web sitelerini ziyaret etmenizde engel bulunmuyor. Fakat, Deep Web’de ziyaret ettiğiniz içeriğe göre suç teşkil edebiliyor. Kesinlikle illegal siteleri ziyaret eder ve herhangi bir indirme, satın alma işlemi yaparsanız bunun suç teşkil edebileceğini unutmayın. Her ne kadar Tor ağında ip adresiniz gizlenmiş olsa da, tamamen görünmez değilsiniz!

Deep Web Seviyeleri Nelerdir?


Deep Web Seviyeleri Nelerdir?

Bu, Deep Web’i duyan kişilerin muhtemelen en merak ettiği soulardan biri olabilir. Öncelikle şunu belirtelim, burada bahsettiğimiz seviyeler, oynadığınız oyunlardaki gibi değil. Yani görevler yapıp, karakterinizi geliştirip seviye atlamıyorsunuz. Öncelikle ilk 2 katman, bizim de ulaşabildiğimiz varsayılan internet katmanları. Bunların Deep Web, yani Derin Ağ ile bir ilgisi yok. Kafanız karışmasın diye aşağıya liste halinde giriyoruz. dilerseniz hangi seviyenin ne anlama geldiğine öz atabilirsiniz.

Seviye 1 (Surface Web)

İnternetin bizim kullandığımız tarafı. Buranın Deep Web ile bir ilgisi bulunmuyor. Google, Yandex, YouTube benzeri web siteleri, internetin bu tarafında bizleri karşılıyor.

Seviye 2 (Bergie Web)

Bu sitelere arama motorlarından ulaşamazsınız. Ya devlet tarafından engellenmiş, ya da arama motorları tarafından engellenmiştir. VPN ve benzeri araçlar kullanarak girdiğiniz web siteleri, bu katmanda yer alır.

Seviye 3 (Deep Web Giriş Seviyesi)

İşte burada Derin Ağ başlıyor. Deep Web’e erişmeniz için seviye 3 katmanında internete adım atıyorsunuz. Bu katmanda illegal web siteleri, hack forumları, kiralık hacker veya katiller bulunabiliyor. Fakat çok meraklanmayın, bu katmanda rahatsız edici içeriklerin dışında herhangi bir içerik veya devlet sırları bulunmaz 🙂

Seviye 4 (Charter Web)

Buraya ulaşmak oldukça zordur, fakat ulaştığınızda çok gizli belgeler bulabileceğiniz söylenir. Buraya bir arama motoru üzerinden değil, bir suçludan alacağınız web bilgisiyle giriş yapabilirsiniz. Yani gizli belgelerini elinde bulunduran kişinin yüz yüze olarak size vereceği web sitesidir. Deep Web 4. katman’a devlet sırları, füze sistemleri, bir çok film ve kitap bulunduran web siteleri girmektedir. Sadece temsili bir seviyedir, seviye atlayarak gelinmez.

Seviye 5 (Marianas Web)

İşte Derin Ağ’ın ulaşılmaz bölgesi. Burası hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. Daha önce normal kişilerce ulaşılmamış olan bu katman, adeta şehir efsanesine dönmüş durumda. Bu seviyeye ve bundan sonraki seviyelere normal kişiler tarafından ulaşılamaz. Burada normal kişi olarak bahsettiğimiz, herhangi bir suçlu veya gizli belgeyi elinde bulundurmayan kişiler, veya bu tür kişilerle yakınlığı bulunmayanlar. Seviye 6 ve Seviye 7’yi detaylı olarak yazmayacağız çünkü o katmanlar hakkında hiçbir bilgi yok. Temsili olarak söylenen bu katmanlar, seviye atlama tarzıyla çalışmaz. Yani bir suçlu size füze sistemleri gibi bilgileri barındıran bir site verirse, siz temsili olarak Deep Web seviye 4 ve üzerine girmişsiniz demektir. Bu web siteler, erişim zorluğuna göre katmanlara ayrılır. Deep Web’e özel arama motoru üzerinde çıkan siteler en düşük seviyedir. Yüksek seviyeler ise bu sitelere ulaşma zorluğuna göre değişir.

Buradan da anlayacağınız üzere kuantum bilgisayarlara veya üstün teknolojilere ihtiyacınız yok. Sonuçta sizinle “çok gizli” belgeleri paylaşacak olan suçlu da normal bilgisayar kullanıyor 🙂 Örnek bir senaryo kuracak olursak; 1 suçlu size bir market adresi verir, bu markete gider ve tarif ettiği reyondan web site adresinin yazdığı kağıt parçasını alırsınız. Bu kağıttaki adres ile web sitesindeki içeriklere ulaşırsınız. Artık temsili olarak Deep Web 4. seviye üzerine giriş yapmışsınız demektir. Fakat bu tür şeyler ancak devletler veya üst düzey suçlular arasında olur 🙂

Seviye 4’ten sonraki katmanları pek önemsemeyin, varlığı yokluğu veya nasıl girebileceğiniz belli değil. Makalemiz bu kadar, umarız merakınızı gidermişsinizdir. Tekrardan, buraya bulaşmanızı kesinlikle önermeyiz, zaten internetin normal yüzü sizler için oldukça yeterli. 🙂

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın