DeepFake Videoları Facebook Platformlarında Yasaklandı

 DeepFake Videoları Facebook Platformlarında Yasaklandı

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan, aynı zamanda dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook, DeepFake, yani derin öğrenme teknolojisi ile üretilen sahte videoların tümüne yasak koyma kararı aldı. Facebook’un aldığı bu karar ile Facebook’a ait bir çok platformda, örneğin Messenger, Whatsapp, Facebook platformlarında deepfake videolarına yasak getirilecek ve bu tür sahte videolar paylaşılamayacak.

[ilgiliMakale icerik_id=”2616″]

Facebook, daha önce 2020 Amerika Birleşik Devletleri seçimi için siyasi DeepFake videolarını engellemiş ve bu tür sahte videoları platformdan kaldırmıştı. Şimdi ise bu yaptırımları genişleterek tüm DeepFake videolarına uygulayacak. DeepFake teknolojisinin artan kullanımı ve sahte videoların yaygınlaşmasıyla birlikte olay kontrol edilemez bir hal alıyor.

Bir insanın bir kaç fotoğrafından, konuşmasından, veya bir kaç saniyelik görüntüsünden onu tanıyan yapay zeka, onunla ilgili herhangi yeni bir içerik üretebiliyor. Örneğin sizin sesiniz ve bir kaç fotoğrafınız yapay zekaya derin öğrenme tekniği ile tanıtılıyor, daha sonra yapay zeka sizi içeren görseller, videolar ve benzeri içerikler üretebiliyor. Bu tür derin öğrenme teknikleriyle yapılan sahte reklamlar, algı operasyonları git gide genişliyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise bu duruma dur diyebilmek için platform üzerinde bu tekniğin kullanıldığı tüm videoları engellemeyi planlıyor.

İlgili İçerik  Assasin's Creed Valhalla'nın 37 Dakikalık Videosu Sızdırıldı

DeepLearn: Derin Öğrenme Nedir?

Haber içerisinde de detaylarını vermiş olduğumuz deepfake videoları “deeplearn” yani “derin öğrenme” tekniği ile hazırlanan sahte videolara deniyor. Bu teknoloji ile herhangi bir kişinin bir kaç ses kaydı, bir kaç görsel veya videosu yapay zekaya öğretiliyor, daha sonra ise yapay zeka aracılığı ile sahte videolar, görseller üretilebiliyor.

DeepFake Kısaca: Herhangi bir kişiyi mevcut bir görüntü veya videodan alarak, yapay sinir ağları kullanarak onları başka birinin görüntüsüyle değiştiren teknikdir.

Bu tekniğin oluşturabileceği tehlikeyi ve sahte videolar hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olabilmeniz için hemen aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın