Bilgisayar Byte Terimleri (Data Birimleri)

Bu makalemizde data birimlerini, yani KB, MB, GB gibi bilgisayar ölçü birimlerini detaylı olarak sıralı halde listeledik. Gelin hep birlikte göz atalım...
 Bilgisayar Byte Terimleri (Data Birimleri)

Bilgisayarda kullanılan ölçü birimleri, yani data birimlerini bu makalemizde sırasıyla listeliyoruz. Küçükten büyüğe internet birimlerini, yani byte birimlerini sizler için listeliyoruz. Fakat makalemize geçmeden önce bit, byte, kilobyte gibi terimlerin ne olduğuna kısaca bir göz atalım.

Bit, Byte, Kilobyte Nedir?

Bilgisayar Byte Terimleri (Data Birimleri)

Data birimleri, yani bit, byte gibi birimler bilgisayarın temelinde ve 1‘i temsil eder. Bilgisayarınızdaki tüm kodlar, en alt birime inildiğinde 0 ve 1 kodlarıyla oluşturulur. Bu kodların uzunluğuna göre boyutu da bit, byte, kilobyte, megabyte, gigabyte, terabyte gibi data birimleri ile ölçülür.

Bit

Data birimlerinin en küçüğü olan bit, direkt olarak 0 ve 1’i temsil eder. Bilgisayarın temelinde bulunan her 0 ve 1 kodu, 1 bit eder. Fakat 1 bit oldukça küçük bir birim olduğundan dolayı genelde byte birimi kullanılır. Kısaltması küçük (b) olarak gösterilir.

Byte

Bayt, bit’ten sonra gelen data birimidir. Her 8 bit, 1 byte etmektedir. Bilgisayarınızda yazdığınız her bir karakter, 1 byte etmektedir. Yani örneğin bizim web sitemizin adı kitle ve 5 harften oluşuyor. Bu da 5 byte ediyor. Fakat direkt olarak bit şeklinde ölçersek 5 harf 40 bit ediyor. Kısaltması ise büyük (B) olarak gösterilir.

Kilobyte

Kilobayt, 1024 bayt’a eşit olan data birimidir. Her 1024 karakter 1 kilobyte etmektedir. Bu birimle birlikte diğer birimler de x(çarpı)1024 şeklinde devam etmektedir. Kısaltması KB‘dır.

Megabyte

Megabayt, kilobayt’tan büyük olan data birimidir. 1.024 Kilobyte, 1 megabyte eder. 1 megabyte ise 1.048.576 adet karakterden oluşur. Kısaltması MB‘dır.

Gigabyte

1,024 Megabayt‘tan oluşan 1 Gigabayt, şuan ki pek çok sistemde bulunan bir özelliktir. Genellikle bir bilgisayar, hafıza kartı, USB gibi ürünler alınırken Gigabyte ölçü birimi üzerinden satılır veya alınır. Kısaltması GB‘dır

İlgili İçerik  Troll Nedir?

Terabyte

Geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşmaya başlayan Terabyte günümüz sistemleri için oldukça büyük bir ölçü birimidir. 1024 Gigabyte‘dan oluşur. Bu da 1 milyar Kilobyte’tan yüksektir. (1.073.741.824 Kilobyte) Terabyte’ın kısaltması ise TB olarak yazılır.

Petabyte

1 Petabyte 1024 Terabyte’tan oluşur. Henüz satın alınabilir bir bilgisayar üzerine kurulmamış, veya disk olarak üretilmemiştir. En büyük ölçü birimlerinin başında gelir. Bu birim, büyük kurumların işlemlerini ölçmek için kullanılabilir.

Exabyte

1024 Petabyte 1 Exabyte boyutundadır. Henüz Exabayt boyutunda seri üretim disk, bilgisayar, hafıza kartı gibi ürünler üretilmemiştir. Bu data birimleri şirketler tarafından hesaplamalarda kullanılabilir.

Zettabyte

Yine 1024 Exabyte 1 Zettabayt etmektedir. Bu boyutta henüz bir disk üretimi vb. olmamıştır. Hesaplamalarda kullanılır.

Yottabyte

İşte listenin en sonu. 1 Yottabyte, şuan için en büyük data ölçü birimidir. 1 Yottbyte, 1024 Zettabyte’tan oluşur. Böyle bir disk üretilse ve şuanki diskler ile aynı ortalama değerlemede satılığa çıksa 100 trilyon dolar edeceği söyleniyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, ortalama olarak yıllık 17 trilyon dolar gelir elde ediyor. 1 yottabyte’lık disk, ABD’nin yaklaşık 6 yıllık gelirine denk geliyor. Fakat bu, şuanki diskler üzerinden yapılan bir hesaplama. Tabii ki ileride böyle bir disk çıkarsa ABD’nin 6 yıllık geliri kadar fiyatla satılmaz 🙂

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın