Connect with us


Dijital Haberler

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

İnternetin karanlık tarafı Darknet’te yasadışı satış yapan bir kişi, satış yaparken kullandığı fotoğraftaki parmak izi sayesinde polis tarafından yakalandı.

Zaman:

Tarih:

DarkNet'te Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

Aslında günümüzde kullandığımız internet çoğu konuda çok işe yarasa da, bu teknolojinin de çok kötü kullanılan tarafı var tabii ki. Bizim girdiğimiz internet, aslında internetin çok küçük bir alanını kapsayan, basit ve klasik bir internet. Fakat işin dark web, veya deep web boyutunda çok daha farklı şeyler dönüyor. Yasadışı her türlü şeyi deep web’de çeviren kişiler, burada her türlü illegal faaliyeti gerçekleştiriyor.

Madde satışından kaçakçılığa, dolandırıcılıktan kiralık hackerlığa ve madde satıcılığına kadar her türlü illegal faaliyetin döndüğü deep web, polisler tarafından da normal internette olduğu gibi takip edilemiyor. İnternetin bu bölümündeki gizlilik, kişilerin polisten rahatlıkla kaçmasına ve yakalanmadan illegal faaliyetler sürdürmesine yardımcı oluyor. Fakat kolluk kuvvetleri, dikkatleri sayesinde deep web üzerinde illegal işler yapan kişileri bulmayı başarıyor.

Bunun son örneği de yine Amerika Birleşik Devletlerinde kolluk kuvvetlerinin dikkati sayesinde yakalanan bir Darknet satıcısı olarak karşımıza çıktı. Darknet üzerinde madde satışı yapan bir kişi, madde satışı yaparken sattığı maddeyi elinde tutarak bir fotoğraf çekmiş, ve ardından bu fotoğrafı da darknet’te bulunan internet sitesinde yayınlayıp ilan vermişti. Uzun bir süredir polislerin hedefinde olan bu site, illegal işler çeviren bir kişinin daha yakalanmasına sebep oldu.

DreamMarket’e Attığı Fotoğraftaki Parmak İzi Ele Verdi

DarkNet'te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı İnternetin karanlık tarafı Darknet'te yasadışı satış yapan bir kişi, satış yaparken kullandığı fotoğraftaki parmak izi sayesinde polis tarafından yakalandı.

İllegal satış yaparak para kazanan bu kişi, yine bir maddeyi satmak için ilgili maddeyi eline alarak fotoğraf çekmiş, ardından bunu da Dream Market adlı web sitesinde yayınlamıştı. Hem bu fotoğrafta ilgili kişinin eli görünüyordu, hem de fotoğraf çok net ve ışıklıydı. Tabii ki bu da ABD’nin kolluk kuvvetlerinin dikkatini fazlasıyla çekti. İlgili görselin ardından hemen harekete geçen birimler, bu parmak izinin kime ait olabileceğini araştırmaya koyuldu.

Benzer içerik:  Çiftlik Bank Firarisi Tosuncuk'un Adresi Bulundu ve Interpol'e Bildirildi

Geçmiş soruşturmaları ve önceden soruşturulan kişileri incelediklerinde kolaylıkla Jose Robert Porras adlı kişiye ulaşmayı başaran kolluk kuvvetleri, ardından bu kişi için operasyon başlattı. Daha önce bu kişinin başka platformlarda da satış yaptığını ve her satışta sürekli aynı yazım hatasını yaptığını belirten kolluk kuvvetleri, Jose Robert Porras adlı bu kişinin “Quality”(Kalite) kelimesini sürekli yanlış yaptığını, bu sayede tüm ilanlarını tespit ettiklerini belirtti.

İşte Porras’ın Imgur’da Yayınladığı Parmak İzli Fotoğraf

DarkNet'te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı İnternetin karanlık tarafı Darknet'te yasadışı satış yapan bir kişi, satış yaparken kullandığı fotoğraftaki parmak izi sayesinde polis tarafından yakalandı.

Jose Robert Porras‘ı incelemeye alan kolluk kuvvetleri, zaten yukarıda da gördüğünüz parmak izi bulunan görseli de ele geçirdiği için rahatlıkla onu tespit etti. Parmak izi oldukça net bir şekilde tespit edilen Jose Robert Porras, bugüne kadar toplam 53 kilogramdan fazla madde satışı yaptığını da mahkemede itiraf etti. Bu da Porras’ın toplamda 5 yıl 10 aylık bir hapis cezasına çarptırılmasına sebep oldu.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Tarık

    19 Ekim 2020 at 05:04

    ahahah adam cidden bunu düşünememiş mi ya 🙂

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir