Connect with us


Dünya'dan Haberler

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Covid-19 Aşısı, 2021’in Başında Hazır Olacak

Son günlerde covid-19 vakalarının artması ve tehlikenin yükselmesiyle birlikte gözler tekrar aşı çalışmalarına çevrildi. Cumhurbaşkanı, 2021 başlarında aşının çıkacağını belirtti.

Zaman:

Tarih:

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Covid-19 Aşısı, 2021'in Başında Hazır Olacak Son günlerde covid-19 vakalarının artması ve tehlikenin yükselmesiyle birlikte gözler tekrar aşı çalışmalarına çevrildi. Cumhurbaşkanı, 2021 başlarında aşının çıkacağını belirtti.

Dünyanın dört bir yanına yayılan ve son günlerde adeta bir felakete sebep olan covid-19 salgını, dünya çapında milyonlarca kişiye bulaştı ve yüz binlerce kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti. 31 milyon 352 binden fazla kişi salgına yakalanırken, 965.529 kişi de maalesef virüsten dolayı hayatını kaybetti. Bununla birlikte dünya çapında vaka sayıları kontrol edilemeyerek hızla yükselişe geçti.

Son günlerde her geçen gün 300 binin üzerinde kişiye bulaşan salgın, hızla yayılmaya ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Son günlerde milyonlarca kişinin kuralları gevşetmesi ve normal hayata çok hızlı bir şekilde geçiş yapması da salgının boyutlarının hızla yükselmesine sebep oluyor. Salgın hızla yükselirken, milyonlarca kişi salgına karşı yapılan aşı çalışmalarını merakla takip ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de de aşı çalışmaları için oldukça iyi bir gelişme kaydedildi. Salgının boyutlarının her geçen gün yükseldiği bu günlerde aşıya yönelik bir açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı çalışmalarının devam ettiğine ve 2021 yılının ilk aylarında aşının hazır olabileceğini belirtti.

2 Aşının Hayvan Deneyleri Başladı

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Covid-19 Aşısı, 2021'in Başında Hazır Olacak Son günlerde covid-19 vakalarının artması ve tehlikenin yükselmesiyle birlikte gözler tekrar aşı çalışmalarına çevrildi. Cumhurbaşkanı, 2021 başlarında aşının çıkacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre ülkemizde üzerinde çalışılan 8 aşıdan ikisinde hayvanlı testler başladı. Aşı üzerine çalışmaların hızla sürdürüldüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu hakkındaki açıklamalarında şunları belirtti: “Son dönemde gerçekleşen artış hepimizi üzüyor. Milletimizi bir kez daha temizliğe dikkat etme, maske kullanımına davet ediyorum. Virüs taşıdığını bildiği halde, evde karantina kalmak yerine sokağa çıkan işe giden herkes hem yasal olarak suç işlemekte hem de büyük bir vebal altına girmektedir. Bu tedbirlerin amacı tüm insanlarımızın sağlığını korumaktır. Tedbir bizden takdir Allah’tandır. Bizim inancımızda tedbirsiz tevekkül olmaz. Elbette bu salgın devam edecek değildir. Tarihteki salgınların 2 yıl sürdüğünü biliyoruz. Türkiye salgının en başından itibaren hem tedbirler hem de hastalara verilen hizmetler bakımından küresel çapta örnek gösterilen ülkeler arasında yer almıştır. Ülkemizin her köşesine ulaşan yatırımlarımızın önemini salgın döneminde çok iyi anladık. Önlemlerimiz sayesinde krizi çok rahat yönettik. Yerli aşımızı üretmek için hızla çalışmaya devam ediyoruz. Halen süren 8 aşı çalışmasından 2’sinde hayvan deneyleri tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.

Benzer içerik:  Google, Geçmiş Verilerinizi Artık Otomatik Silecek

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir