Çukur Dizisine Ceza ve Şikayet Yağıyor “Lanet Bir Dizi”

 Çukur Dizisine Ceza ve Şikayet Yağıyor “Lanet Bir Dizi”

Son zamanların en çok dikkat çeken ve reyting rekorları kıran Televizyon dizilerinden olan “Çukur” dizisine binlerce tepki yağıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçenlerde isminden bahsettiği Çukur Dizisi, yayınlandığı Show TV’ye büyük bir ceza ödetmişti. 2 ay önce RTÜK’den ceza alan dizi, 2 ay sonra tekrar bir para cezası aldı. Bakan Soylu, Çukur Dizisini “Lanet Bir Dizi” olarak tanımlamış ve gözler diziye çevrilmişti. Ayrıca Soylu “Adana Sıfır Bir” dizisini de hedef alarak “İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık” ifadelerinde bulunmuştu.

RTÜK İletişim ve Şikyaet Hattı 178’i arayan vatandaşlar dizi hakkında şikayette bulundu. Çocuklara kötü örnek olduğunu ve şiddete teşvik ettiğini belirten vatandaşlar RTÜK’e ihbarda bulundu. Toplam 3 bin’den fazla kişiden şikayet alan RTÜK, Çukur adlı Televizyon dizisine bir ceza daha kesti.

Hiç Bir Dizi Şiddeti Özendiremez!

Hiç Bir Dizi Şiddeti Özendiremez!
Hiç Bir Dizi Şiddeti Özendiremez!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu 6112 sayılı Yasa‘nın 8. maddesine göre “Yayın hizmetleri, şiddeti özendirici ve kanıksatıcı olamaz” ve “Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” hükümlerini ihlal eden diziye %2 oranında para cezası uygulandı.

İlgili İçerik  Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Replikleri

Şiddet içerikli içerik barındıran ve bir çok kişiye kötü örnek olduğu söylenen Çukur dizisi 3 sezondur reyting rekorları kırarak yayın hayatına devam ediyor. Fakat ilerleyen günlerde daha yüksek bir ceza ile karşılaşabilir. Çünkü şikayetler oldukça artıyor ve üst yetkililerden ciddi tepkiler geliyor…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın