Connect with us


Dijital Haberler

Covid-19 Öncesi ve Sonrası İnternet Hızı Açıklandı

Corona virüsü sürecinde Dünya’daki ve Türkiye’deki internet hızlarının değişimi belli oldu. Gelin covid-19 öncesi ve sonrası internet hızına hep birlikte bakalım…

Zaman:

Tarih:

Covid-19 Öncesi ve Sonrası İnternet Hızı Açıklandı

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya kısa bir sürede yayılan covid-19 salgını, insanların hayatını da oldukça etkiledi. Sosyalleşmenin oldukça azalmasına ve insanların evde kalmasına sebep olan bu süreçte internet kullanım oranı da tabii ki oldukça yükseldi. Normalin çok daha üzerine çıkan internet kullanım oranı, dünya çapındaki internet sağlayıcıların hızlarda değişiklik yapmasına sebep oldu.

Birçok insanın karantina sebebiyle ve sağlık sorunları yaşamamak istemesi sebebiyle evlerden çıkamaması, çalışanların evden çalışmaya başlaması, öğrencilerin dijitalde eğitim almaya başlaması, evde boş vakit bulan kişilerin dijital platformlara akın etmesi gibi sebeplerden dolayı internet kullanımı sizin de anlayacağınız üzere zirvelere ulaştı.

Speedtest servisiyle bilinen ABD merkezli teknoloji şirketi Oookla, yine kendi servisi Speedtest üzerinden küresel sonuçları elde etti ve covid-19 öncesi/sonrası internet hızlarını ortaya çıkardı. Ortaya çıkan verilere göre dünya genelinde internet hızları, covid-19 süresince yükseltildi. Rapora göre Şubat 2020‘de 31,61 Mbps olan mobil internet hızı, Mart 2020‘de 34,67 Mbps‘ye yükseldi.

Covid-19 Öncesi ve Sonrası İnternet Hızı Açıklandı Corona virüsü sürecinde Dünya'daki ve Türkiye'deki internet hızlarının değişimi belli oldu. Gelin covid-19 öncesi ve sonrası internet hızına hep birlikte bakalım...

Diğer bir yandan hemen yukarıda da gördüğünüz gibi dünya genelinde mobil veride ve genişbant internette en yüksek hıza sahip olan 10 ülke sırasıyla bu şekilde. Listeye baktığımızda dünyanın en hızlı genişbant interneti 208,16 Mbps olarak Singapur‘da bulunuyor. Diğer bir yandan dünyanın en hızlı ortalama mobil internete sahip olan ülke ise Güney Kore olarak karşımıza çıkıyor. Güney Kore‘de 110,10 Mbps değerinde mobil internet hızı bulunuyor. Güney Kore’yi ise 107,53 Mbps mobil veri hızıyla Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Ülkemize baktığımızdaysa bu durum daha farklı. Türkiye’de covid-19 süreci öncesi 24,15 Mbps genişbant hızı bulunurken, covid-19 süreci sonrası bu ortalamanın 26,30 Mbps‘ye çıktığını görüyoruz. Diğer bir yandan ülkemizde mobil veri hızları ise covid-19 süreci öncesi 32,0 Mbps hızında olurken, covid-19 süreci sonrasında 37,21 Mbps‘ye kadar çıkarak rekor kırdı.

Covid-19 Öncesi ve Sonrası İnternet Hızı Açıklandı Corona virüsü sürecinde Dünya'daki ve Türkiye'deki internet hızlarının değişimi belli oldu. Gelin covid-19 öncesi ve sonrası internet hızına hep birlikte bakalım...

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitesini ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel