Oxford: Covid-19 İkinci Dalga İhtimali Olan 10 Ülke

Dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi, corona virüsünde ikinci dalga ihtimali en yüksek olan 10 ülkeyi açıkladı.
 Oxford: Covid-19 İkinci Dalga İhtimali Olan 10 Ülke

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Oxford Üniversitesi, corona virüsü hakkında yeni bir araştırmaya imza attı. Araştırmaya göre corona virüsü salgınında ikinci dalga ihtimali en yüksek olan 10 ülke belirlendi. Bu ülkeler arasında kuralları gevşeten, normal hayata direkt dönüş yapan ülkeler yer aldı.

Geçtiğimiz yılın Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya kısa bir sürede yayılarak tehlike saçan covid-19 salgını, Çin’de kısa sürede kontrol altına alınabilmişti. Çin’in durumu kontrol altına alması, belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşmişti. Salgının çıkış noktası her ne kadar Çin olsa ve Çin’in 1,5 milyara yakın nüfusu bulunsa da, Çin salgından olabildiğince en az zarar ile kurtulabilmişti.

Fakat birçok ülke Çin ile aynı önlemleri almanın yanısıra, salgına rağmen normal hayata devam etti. Bu da İtalya, İspanya, ABD gibi ülkelerde adeta felakete sebep olmuştu. Birçok ülkede binlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca insan virüse yakalandı. Oldukça büyük zararlar alan ülkeler, önlemler ile birlikte salgını yavaşlatmayı başardı. Şuan dünyada salgın önemli derecede azalmış olsa da, Oxford üniversitesinin yaptığı araştırma, kuralları gevşeten ve normal hayata geçiş yapan bazı ülkelerde 2. dalga ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Oxford: Covid-19 İkinci Dalga İhtimali Olan 10 Ülke

Araştırmaya göre ikinci dalga ihtimali en yüksek ülke Almanya oldu. Almanya’nın toplam vaka sayısı 191,449 olurken, son bir haftada %36,7 artış görüldü. Bu da uzmanların duruma oldukça enndişeli yaklaşmasına neden oldu. Diğer bir yandan Ukrayna‘da da durum aynı. Toplam vaka sayısı 39,014‘e ulaşan Ukrayna’da, son bir haftada %29,3 artış görüldü.

İlgili İçerik  İran'da Coronavirüs'ten 43 Kişi Hayatını Kaybetti

Ayrıca corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülke olan Amerika‘da da durm oldukça kötüye gidiyor. Araştırmalara göre 2,347,022 vakası bulunan Amerika Birleşik Devletleri, son bir haftada %24,6 oranında bir artış gördü. Bu da Amerika’nın salgından daha fazla etkilenebileceğini ve ikinci dalganın gelebileceğini ortaya koyuyor.

İlk 3 Ülkede Almanya, Ukrayna ve Amerika yer alırken, devamında İsviçre, Bangladeş, Fransa, İsveç, İran, Endonezya, Suudi Arabistan yer aldı. Listenin ilk sırasında yer alan ülkeler %36 oranına kadar artış görürken, listenin sonlarındaki ülkelerde durum daha iyi. Suudi Arabistan’da son bir haftada görülen artış %0,3 oranında gözlemlenmiş. Ayrıca Suudi Arabistan’ın 164,114 vakası bulunuyor. Diğer bir yandan son bir haftadaki yükselişin dışında, o ülkelerin kuralları gevşetmesi de araştırmada dikkate alınmış.

Ayrıca kuralların gevşetilmesine rağmen vaka sayısının artmadığı ülkeler arasında Türkiye de gösterildi. Oxford Üniversitesi; Türkiye, Belçika, Kanada, Polonya, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, İtalya, İspanya, Singapur ve Hollanda’yı kuralları gevşetmesine rağmen vaka sayısı artmayan ülkeler olarak gösterdi.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın