Connect with us


Dünya'dan Haberler

Coğrafya Kaderdir: İsviçre, 34.400 TL’lik Dünyanın En Yüksek Asgari Ücretini Onayladı

İşte tam bir “Coğrafya Kaderdir” örneği. İsviçre, zaten vatandaşlarının çok yüksek maaş alıyor olmasına rağmen asgari ücreti yükseltti ve 4.100 isviçre frangı, yani 34.400 TL’lik asgari ücreti onayladı.

Zaman:

Tarih:

İsviçre, 34.400 TL'lik Dünyanın En Yüksek Asgari Ücretini Onayladı

Dünyanın en iyi ülkeleri arasında başlarda gelen, vatandaşlarının refahı maksimum seviyede tutulan İsviçre, tüm dünyanın dikkatini çekecek bir değişime imza attı. Zaten neredeyse herkesin refah içinde yaşadığı, dünyanın en iyi ülkeleri arasında başta gelen İsviçre, asgari ücreti devasa bir rakama taşıdı. Türk Lirasıyla 34.400 TL’ye denk gelen 4.100 İsviçre Frangı asgari ücret, resmi makamlar tarafından onaylandı.

İsviçre’nin Cenevre kantonu için geçerli olacak olan bu asgari ücret, hem Türk Lirası olarak, hem de diğer para birimlerine karşı oldukça yüksek bir ücrete denk geliyor. İsviçre vatandaşları için oldukça sevindirici olan yeni kararla birlikte Cenevre kantonunda yaşayan tüm İsviçre vatandaşları, asgari ücret olarak 4.100 İsviçre frangı üzerinden maaş alacak.

Dünyanın en yüksek asgari ücretinin Cenevre kantonunda uygulanıp uygulanmaması konusunda sandığa giden Cenevre halkı, yapılan referandumda çoğunlukla evet oyu kullandı. %57,8 oranında evet oyunun gelmesiyle birlikte İsviçre’nin Cenevre kantonu, bundan sonra dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip olan yer olarak geçiyor. Daha önce 2 kez ret yiyen asgari ücret referandumu, bu kez evet oylarıyla onaylandı. Asgari ücret ile saatlik tam 23 İsviçre Frangı, yani 193 TL‘ye çalışacak olan İsviçre Cenevre kantonu vatandaşları, haftalık 40 saat olarak hesapladığımızda aylık en az 4.100 İsviçre Frangı maaş alacak. Bu da güncel kur üzerinden baktığımızda tam 34.400 Türk Lirasına tekabül ediyor…

Benzer içerik:  Instagram Çevrimiçi ve Son Görülme Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Dünyanın En Yüksek Asgari Ücreti Artık İsviçre’de

Coğrafya Kaderdir: İsviçre, 34.400 TL'lik Dünyanın En Yüksek Asgari Ücretini Onayladı İşte tam bir "Coğrafya Kaderdir" örneği. İsviçre, zaten vatandaşlarının çok yüksek maaş alıyor olmasına rağmen asgari ücreti yükseltti ve 4.100 isviçre frangı, yani 34.400 TL'lik asgari ücreti onayladı.

Şehir içi toplu taşımanın ortalama 4 İsviçre Frangı olduğu, benzinin litre fiyatının 1.70 İsviçre Frangı civarında olduğu, 12 yumurtanın 6 İsviçre Frangı olduğu bu ülkede, Cenevre Kantonu yaşayanları artık minimum 4.100 İsviçre Frangı maaş alacak. Bölgedeki kira fiyatlarının yüksek olması sebebiyle, yapılan asgari ücret zammı bölgedekilerin refahını da oldukça yükseltecek. Bu değişim Cenevre Kantonundaki refahı maksimum seviyeye taşıyacak olsa da, bölgedeki pek çok kişi bu ücretin bile çok daha üstünde maaş alıyor.

Ülke genelinde maaşlar ortalama olarak 6.500 İsviçre Frangı olarak karşımıza çıkıyor. Yani Cenevre Kantonunda asgari ücret 4.100 İsviçre Frangı, yani 34.400 TL olarak belirlenmiş olsa da, ülkenin neredeyse her yerinde ortalama 6.500 İsviçre Frangı maaş alan vatandaşlar bulunuyor. 6.500 İsviçre Frangı ise güncel kurdan Türk Lirası ile 54.500 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir