Connect with us


Dijital Haberler

CloudFlare Çöktü: Web Siteleri Yavaşladı

İnternet güvenliği ve DDoS koruma hizmeti olan Cloudflare’ın Pazar günü yaşadığı sorunlar, dünya çapında pek çok internetin yavaşlamasına sebep oldu.

Zaman:

Tarih:

CloudFlare Çöktü: Web Siteleri Yavaşladı

Dünyanın en büyük internet güvenliği ve web siteleri için DDoS koruma hizmeti şirketi Cloudflare, Pazar günü sabahında çöktü. Bu çöküş, dünya çapında binlerce internet sitesinin de hizmet vermesini engellerken, kripto para sitesi Bitfinex de kripto para yatırımcılarına Pazar günü oldukça yavaş hizmet vermek zorunda kaldı.

Günümüzde yüz binlerce, hatta milyonlarca site tarafından kullanılan, ayrıca kitle.net web sitemizde de kullanılan DDoS koruma hizmeti olan Cloudflare, aynı zamanda bu sitelerin hızlandırılmasına ve saldırıları önlemesine yardımcı oluyor. Web siteleri ve özellikle haber siteleri için vazgeçilmez bir servis haline gelen Cloudflare, Pazar günü yaşanan problem sebebiyle milyonlarca web sitesinin de çökmesine sebep oldu.

Bu problemin ardından Cloudflare çalışanları problemi çözmek için hemen çalışmalara başladı. Fakat problemin büyük bir bölümü çözülse de, hala birçok sitenin açılmasında zorluk yaşanıyor. Sitemizde olduğu gibi dünya çapında Cloudflare hizmetini kullanan pek çok site, yaşanan yavaşlık probleminden şikayetçi oluyor. Diğer bir yandan Cloudflare baş teknoloji sorumlusu John Graham-Cumming, konu hakkında yaptığı açıklamalarda “Bugün, birçok sağlayıcıyı etkileyen yaygın bir internet kesintisi yaşadık. Bu Cloudflare’a özgü bir kesinti değil. Level 3 / CenturyLink ve Cloudflare dahil olmak üzere birçok internet hizmeti kesintiler yaşadı. Cloudflare’ın otomatik sistemleri sorunu tespit etti fakat sorunun kapsamı manuel müdahaleyi gerektirdi.” ifadelerine yer verdi.

Benzer içerik:  Kayseri'de Prototip Deniz Aracını Füze Sanan Vatandaşlar, Jandarmaya İhbarda Bulundu
CloudFlare Çöktü: Web Siteleri Yavaşladı İnternet güvenliği ve DDoS koruma hizmeti olan Cloudflare'ın Pazar günü yaşadığı sorunlar, dünya çapında pek çok internetin yavaşlamasına sebep oldu.

Yani Cloudflare baş teknoloji sorumlusuna göre bu sorun, Cloudflare’a özgü değildi ve bulut çözümleri şirketi CenturyLink’den kaynaklıydı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Bitfinex de bu çöküşten dolayı kullanıcılara bir süre hizmet veremedi. Konu üzerinde çalıştıklarını açıklayan Cloudflare çalışanları, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Cloudflare, üçüncü taraf transit sağlayıcı olayının neden olduğu ağla ilgili sorunların farkındadır. Sorunu azaltmak için çalışıyoruz.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ilgili yavaşlık probleminin çözüldüğünü aktaran Cloudflare ekibi, sistemlerin eski haline döndüğü belirtti. Fakat hala pek çok site bu sorundan dolayı ziyaretçilerine yavaş hizmet veriyor. İlgili sorunun kısa sürede çözüleceği düşünülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir