Çinli Bisiklet Girişimi Mobike’nin 205.000 Bisikleti Çalındı

 Çinli Bisiklet Girişimi Mobike’nin 205.000 Bisikleti Çalındı

Çin merkezli bir girişim olan Pekin Mobike Technology Co, Ltd şirketinin “Mobike” ismiyle bilinen girişimi, şehirde paylaşımlı bisikletleri insanlara sunuyor. Türkiye’de bulunan isbike’nin toplamda 140 istasyon ve 1500 bisikleti bulunuyor. Benzer sistem ile işleyen Çin merkezli girişim Mobike, isnanların bisikletleri belirli bir noktadan ücret karşılığı alıp, istediği bir noktada bırakmasını sağlıyor. Daha sonra ise o bisiklet çevredeki bir kişi tarafından tekrar kiralanıyor.

Fakat söylenenlere göre girişim planlandığı gibi yürütülemiyor. Artan hırsızlık vakaları bu girişimi büyük bir zorlukla karşılaştırıyor. Çünkü şirketin açıkladığı verilere göre Mobike girişiminin tam olarak 205.600 bisikleti çalınmış. Şirket, 2018 yılında aktif olarak hizmet verdiği Machester’dan, artan hırsızlık vakaları sebebiyle çekilme kararı almış ve tüm hizmetlerini Machester’da durdurmuştu.

Dünya genelinde çok fazla yaygınlaşan paylaşımlı bisiklet projeleri’nin piyasadaki lideri olan Mobike, bisiklet sayısı ile çok büyük bir girişim olmayı başarmıştı. Hırsızlık vakalarından dolayı hizmetlerini durdurma kararı alan Mobike, bu yıl tekrardan Meituan Bike markasıyla girişimi sürdürdü. Daha önce yaşadıkları problemlerden sonra kredili bir sistem ile çalışan girişim, insanların kullanışına ve bisikletlere verdiği zararlara göre üyeleri puanlandırdı. Ayrıca Mobike üyelerinin bildirdiği hasarlı veya çalıntı “180.000” bisiklet için de teşekkürlerini sundu.

İlgili İçerik  Çin, Vahşi Hayvan Satışını Yasakladı

2.600 Kişi Paylaşımlı Bisiklet Çalmaktan Tutuklandı

2.600 Kişi Paylaşımlı Bisiklet Çalmaktan Tutuklandı
2.600 Kişi Paylaşımlı Bisiklet Çalmaktan Tutuklandı

Mobike girişimini kötüye kullananlar, bisikletlere zarar verenler veya direkt olarak çalanlara karşı bir mücadele başlatıldı. Toplamda 2.600 kişinin tutuklandığı vakalarda, çalınan ve hasar gören bir çok bisiklet tespit edildi. Paylaşımlı bisiklet girişimlerinin en büyük sorunlarından olan çalınma vakaları bu tür girişimler için çok büyük bir risk taşıyor. Milyonlarda dolar yatırım alan bu projeler iflasın eşiğine geliyor. Örneğin Mobike’nin en büyük rakibi olan Çin merkezli “Ofo” şirketi de iflasın eşiğine gelen bir paylaşımlı bisiklet girişimi’nin sahibi.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın