Çin’de Windows İşletim Sistemleri Artık Kullanılmayabilir

 Çin’de Windows İşletim Sistemleri Artık Kullanılmayabilir

İddialara göre Çin’in üst yetkililerin verdiği emre göre Windows işletim sistemleri önümüzdeki zamanlardan sonra kullanılmayabilir ve Windows yerine Linux işletim sistemlerine toplu bir geçiş yapılabilir.

[ilgiliMakale icerik_id=”1831″]

İddiaya göre Çin Komünist Partisi Merkez Ofisi’nin verdiği bir emre göre Windows işletim sistemlerinin kaldırılması söylendi. Çin Komünist Partisi’nin Windows’u ülke genelinde yasaklama girişimi olacağına dair bu sızıntılar medyada büyük merak uyandırdı. Yatırım bankası China Securities’e göre 2022 yılında kadar sürecek olan bu işletim sistemi kaldırma planı ABD’nin diğer ürünlerini kaldırmakla da devam edecek. Amerika Birleşik Devletlerinin Xiaomi, Huawei gibi şirketlere yaptığı yaptırımlardan sonra Çin’de bu şekilde yanıt vermek istiyor olabilir. Sızıntılara göre şuandan itibaren başlayacak olan işletim sistemlerini değiştirme işlemi Windows’dan Linux’a geçiş yapılarak sürdürülecek. 2020’nin sonlarına kadar bu bilgisayarların %30’unun işletim sisteminin değişmesini planlayan Çin hükümeti, bir kaç yıl içerisinde de tamamını değiştirmek istiyor. Haberler resmi bir ağızdan onaylanmamış olsa da iddialar git gide büyüyor.

Çin ABD Merkezli Ürünleri Ülkeden Çıkartıyor Mu?

Çin'de Windows İşletim Sistemleri Artık Kullanılmayabilir
Çin’de Windows İşletim Sistemleri Artık Kullanılmayabilir

Geçtiğimiz zamanlarda Google’ın ürünlerini Huawei’ye yasaklamasından sonra Huawei de kendi işletim sistemleri olan Harmony OS sistemini duyurmuştu. Huawei’nin attığı bu adımdan sonra da Çin’in adımları durmadı. İddialar peşpeşe geldi. Çin’in Windows ve Diğer ABD ürünlerini ülkede yasaklayacağı iddiası henüz doğrulanmasa da bu tür iddialar oldukça yaygınlaştı. Amerika Birleşik Devletlerinin Çin’e uyguladığı yaptırımlardan sonra Çin, böyle bir savunma yapmak istemiş olabilir. Son günlerde Çin ve ABD arasında artan ticaret savaşlarını Çin önde götürmekte ve bu ABD’yi oldukça rahatsız etmektedir. Akıllı telefonda Apple’ı geçme yolunda ilerleyen Huawei’yi Google’ın yasaklaması Huawei’ye büyük bir darbe olmuştu. Fakat belki de ilerleyen zamanlarda Harmony OS’un çıkmasıyla Huawei için büyük bir gelişme olabilir…

İlgili İçerik  Google, TikTok'un Mağaza Puanını Tekrar Yükseltti

Bakalım Çin, Huawei’nin Google’a karşı attığı adım gibi bir adım atacak mı veya Windows ve diğer ABD ürünlerine karşı ne gibi bir yol izleyecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın