Çin’de Oyun Oynama Yasağı Geliyor!

 Çin’de Oyun Oynama Yasağı Geliyor!

Çinli gençlerde çok büyük bağımlılık haline gelen oyunlar, çin devleti tarafından kontrol altına alınacak.Oyun oynamak gece yasaklanacak, sabah maksimum 90 dakika ile sınırlanacak! Çin, koyacağı yasaklar ile bu bağımlılığı aşmayı hedefliyor.

Saat 10’dan Sonra Oyun Oynamak Yasak!

Çin'de Oyun Oynama Yasağı Geliyor!
Çin’de Oyun Oynama Yasağı Geliyor!

Çin hükümetinin oyun bağımlılığını azaltmak amacıyla getireceği kurallar ile birlikte artık 18 yaş altında ki çocukların akşam saat 10 ve sabah saat 8 arası oyun oynanması yasaklandı. Ayrıca oyun içi alışverişlerine de sınırlamalar getirildi. Bu düzenlemeyle birlikte çin’deki oyuncular, 1 ayda maksimum 57 dolarlık oyun içi alışveriş yapabilecek. Ayrıca Çin’de, gün içerisinde oynayabileceğiniz oyun süresi de maksimum 90 dakika ile sınırlandı. Yani günde 90 dakikadan fazla oyun da oynanmayacak.

Bu sınırlamalar, ülkenin ve dünya piyasasında ki en büyük gelir kaynağından biri olan Çin’in oyun sektöründe yapılacak. Çin devletinin oyun sektöründe ki yıllık geliri 33 Milyar dolardan fazla ve her yıl bu bilgisayar oyunlarına milyonlarca oyuncu daha ekleniyor.

Çin devlet başkanı Xi Jinping, bu konuda daha büyük bir yaklaşım sağlayacaklarını belirtti. Ayrıca devlet video oyunlarına da çok sert yaptırımlar uyguluyor. Devlet medyası çoğu video oyunu için “zehir” tanımı yapıyor ve çoğu video oyunun satışı devlet tarafından satıştan kaldırılıyor.

Oyunlara Giriş Nasıl Engellenecek?

Çin'de Oyun Oynama Yasağı Geliyor!
Çin’de Oyun Oynama Yasağı Geliyor!

Çin’de yüz milyonlarca oyuncu bulunuyor ve bunları engellemek gerçekten de hiç kolay değil. Ülkemizde bile 18 yaş engeli olan çoğu oyuna 18 yaş altı kişiler kolaylıkla erişebiliyor.Çin’in Ulusal Basın ve Yayın İdaresi bu konuda yaptığı açıklamada; kişilerin, oyunlara kimlik numarası ve isimleri ile giriş yapmalarının şart olması gerektiğini söyledi.

İlgili İçerik  Apple CEO'su Tim Cook, George Floyd İçin Makale Yayınladı

Çin’in oyun bağımlılığıyla mücadele için attığı adımlara oyun şirketleri tepki vermedi ve bazıları destekledi. Zaten çoğu oyun firması yaş sınırlamasını Çin devletinden çok daha önceden getirmişti bile. Bu yüzden oyun şirketlerinin gelirlerinin düşeceği düşünülmüyor.

Çin’de teknoloji devi bir şirket’in CEO’su ise şu açıklamalarda bulundu;

Ben bu tür küçük yaştaki oyuncuların oyun oynamaya devam edeceğinden endişeleniyorum. Bu engel yetersiz kalabilir.

“Oyunların yerini alacak yeni şeyler geliştirmek zorundayız. Aklımız daha fazla stadyum, futbol sahası ve basketbol sahası inşa etmeye odaklanmalı.”

Bir diğer asya oyun araştırma şirketi Niko Partners‘ın kıdemli analisti Daniel Ahmad ise “Batıya kıyasla çok fazla, bunun önüne geçilmeli” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın