Çin’de Görülen Yeni Hantavirüsü Nedir

 Çin’de Görülen Yeni Hantavirüsü Nedir

Çin‘de geçtiğimiz yılın son aylarında ortaya çıkan Corona virüsünden sonra, ülkede 1 virüs daha görüldü. Çin‘in Yunnan bölgesinde toplu taşımada bulunan 1 kişi Hanta virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Peki Hanta virüsü nedir? insandan insana bulaşır mı? gelin hep birlikte görelim.


İlginizi Çekebilir: Deneylerde Neden Fareler Kullanılır?

Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü tüm dünyaya tehlike saçarken, geçtiğimiz günlerde yeni hanta virüsü sebebiyle 1 kişinin daha öldüğü açıklandı. Ardından hantavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişinin bulunduğu otobüsteki herkes karantina altına alındı.

Corona virüsünün yaydığı tehlike sebebiyle yeni bir virüse daha alışkın olmayan insanlar bu haber ile birlikte büyük bir paniğe kapıldı. Fakat açıklamalara göre bu virüs paniğe kapılmanızı gerektirecek bir virüs değil.

Hanta Virüsü Nedir?

Hantavirüs, Bunyaviridae familyasindan bir RNA virüsüdür. Virüs ismini, ilk izole edildiği yer olan Güney Kore Hantaan nehrinden alıyor. Açıklamalara göre virüs, kemirgen hayvanlardan, özellikle de farelerden bulaşabiliyor. Virüs, farenin veya kemirgenin sizi ısırması ile çok nadir bulaşır, yani bu yolla virüse yakalanmanız düşük ihtimal. Fakat yine de virüs fare gibi kemirgen hayvanların tükürüğü veya idrarı ile bulaşabiliyor.

İlgili İçerik  Huawei: Google Uygulamaları Olmasa da 1 Numara Olabiliriz

Hantavirüs İnsandan İnsana Bulaşır Mı?

Açıklamalara göre bu virüs insandan insana bulaşmıyor. Yani hantavirüsün yayılma oranı corona virüsünün yayılma oranı kadar yüksek değil. Fakat yayılma hızı düşük olsa da öldürme oranı oldukça yüksektir. Virüs, sadece bazı kemirgen hayvanların salyası, idrarı veya dışkısıyla temasta bulunmanız halinde size bulaşabiliyor. Ayrıca çiftlik hayvanları ve kedi, köpek gibi evcil hayvanlar virüsü taşımazlar.

Hanta Virüsü Belirtileri

  1. Yorgunluk
  2. Ateş
  3. Kas Ağrıları
  4. Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi
  5. Karın Ağrısı
  6. İshal
  7. Kusma
  8. Bulantı

Hanta Virüsü Tedavisi

Hanta virüsünün bilinen herhangi bir tedavisi veya aşısı yoktur. Virüse yakalanan kişinin hayati fonksiyonları desteklenerek virüsün uzaklaştırılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın