Connect with us


Dünya'dan Haberler

Çin, Vahşi Hayvan Satışını Yasakladı

Çin’in Wuhan kentinde geçtiğimiz yılın son aylarında bir hayvan pazarında ortaya çıkan corona virüsü, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Çin, aldığı önlemler kapsamında yarasa, yılan, pangolin gibi vahşi hayvanların satışını yasaklıyor. Kurallara uymayanları ise ağır cezalar bekliyor.

Zaman:

Tarih:

Çin, Vahşi Hayvanları Yemeyi ve Satmayı Yasakladı

Çin‘in Wuhan kentinde geçtiğimiz yılın son aylarında bir hayvan pazarında ortaya çıkan corona virüsü, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Çin, aldığı önlemler kapsamında yarasa, yılan, pangolin gibi vahşi hayvanların satışını yasaklıyor. Kurallara uymayanları ise cezalar bekliyor.


İlgili Çekebilir: Corona Virüsü Tüm Haberler (Sürekli Güncel)

Çin’in Wuhan kentinde geçtiğimiz yılın son aylarında ortaya çıkan corona virüsü salgını 885.687 kişiye bulaşırken, 44.216 kişinin ölümüne sebep oldu. Virüs, Çin’de ortaya çıksa da ülke büyük bir hasar almadı. Corona virüsüne karşı bir çok önlem alan Çin hükümeti, virüsü çok kısa bir sürede durdurmayı başardı. İtalya’da 12 bin, İspanya’da 9 bin’den fazla kişi hayatını kaybederken, Çin’de 3.312 kişi hayatıbı kaybetti. Nüfusu 1.5 milyarı aşan Çin’in virüsü bu kadar hızlı bitirebilmesi dikkat çekti.

Çin’de son günlerde corona virüsü neredeyse sıfıra inmişken, kalan etkin vaka 2.004’e kadar geriledi. Bunun üzerine Çin hükümeti, önümüzdeki günlerde ülkedeki hayatın normale döneceğini açıkladı.

Vahşi hayvanlardan bulaşarak tüm insanlığı tehdit eden virüslere karşı Çin, bu konuda özel bir önlem aldı. Hükümet bu önlemler kapsamında; yarasa, pangolin, yılan başta olmak üzere vahşi hayvanların satılmasını yasakladı. Konu ile ilgili orak açıklamalarda bulunan Çin Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi, Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Ulusal Ormancılık ve Mera İdaresi; “corona virüsü salgını durumu ortadan kalkana kadar vahşi hayvanlara yönelik ticari faaliyetlerin yasaklandığını” açıkladı.

Hayvan Pazarları Geri Mi Açıldı?


Çin, Tamamıyla Coronavirüsten Arındırıldı

Geçtiğimiz zamanlarda İngiliz Daily Mail gazetesinde haberi yapılan, daha sonra sosyal medyada hızla yayılan “Çin, hayvan pazarlarını yeniden açtı” iddiaları, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinden gelen açıklamalara göre kesin bir dille yalanlandı. Büyükelçilik, yayınladığı açıklamalarda şunları belirtti;

” 24 Şubat’ta Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi “Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin Tam Olarak Vahşi Hayvanların Yasadışı Satışının Yasaklanması, Vahşi Hayvanların Yenilmesi ile İlgili Kötü Alışkanlıkların Kaldırılması ve Halkın Can Güvenliği ve Sağlığının Garanti Altına Alınmasına Dair Kararı”nı kabul etmiştir. Yasadışı avlanma faaliyetleri, satış, nakliye ve vahşi hayvanların yenilmesi gibi davranışların ağır biçimde cezalandırılmasına karar verilmiştir. Bu karar kabul edildiği günden itibarenen sıkı şekilde uygulanmaktadır. Haberde yer alan fotoğrafın altındaki dipnottan net bir şekilde bu fotoğrafın 2017 yılında çekildiğini ve Çin’de çekilmediğini anlayabiliriz. İnsanlara doğru ve yalan haberlerin birbirinden ayırt edilmesine dikkat etmelerini ve doğrulanmamış haberlere inanmamaları ve bunları aktarmamaları çağrısında bulunuyoruz”

Ayrıca Guangdong Eyaleti, alınan önlemler kapsamında yasalara uymayan kişilerin para cezası alacağın açıkladı. 1 Mayıs 2020’de yürürlüğe girecek olan bu yasa ile birlikte, kurallara uymayan kişiler satılan hayvanın en az 20 katı kadar paara cezasına tabi tutulacak.

Corona virüsü ile ilgili tüm gelişmeleri “kitle.net” web sitemşzden takip edebilir, hemen aşağıdan son durum bilgisine ulaşabilirsiniz.

Corona Virüsü Son Durum (01.04.2020 – 21:00)


DSÖ: Hata Yaptık, Corona Virüsü Çok Yüksek Düzeyde Tehlikeli

  1. Bulaştığı Toplam Kişi: 910.352
  2. Etkin Vaka: 673.953
  3. Hayatını Kaybedenler: 45.498
  4. Kurtarılan Kişi: 190.901
  5. Türkiye: 15.679 etkin vaka – 277 ölüm
  6. İtalya: 80.572 etkin vaka – 13.155 ölüm
  7. Çin: 2.004 etkin vaka – 3.312 ölüm
  8. ABD: 186.803 etkin vaka – 4.380 ölüm
  9. İspanya: 70.363 etkin vaka – 9.126 ölüm

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel