Connect with us


Dünya'dan Haberler

Çin, TikTok Konusunda ABD’yi Uyardı: “Karşılık Veririz”

ABD ile TikTok arasında yaşanan gerilime Çin de katıldı. ABD’nin TikTok’u baskılamasına oldukça sert cevap veren Çin, buna yanıt verebileceklerini söyledi.

Zaman:

Tarih:

Çin, TikTok Konusunda ABD'yi Uyardı: "Karşılık Veririz"

Son günlerde ABD‘nin yaptırım tehditleriyle karşı karşıya kalan dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan TikTok, oldukça garip bir şekilde baskılanıyor. TikTok’u kapatmakla tehdit eden Donald Trump, ABD merkezli yazılım şirketi Microsoft’un TikTok’u satın alması halinde bu tehditlerin son bulacağını söylüyor. Yani Trump, “TikTok, Microsoft’a satılmazsa ABD genelinde yasaklanacak” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Yani tüm bunlara bakılırsa ABD, TikTok’u zorla satın almaya çalışıyor ve şirketi baskılıyor. Çin merkezli TikTok ise bu kararlar karşısında oldukça şaşkın. Çin hükümetine veri sattığı iddia edilen TikTok, her ne kadar bunu yalanlasa da ABD’nin yaptırım tehditlerinden kurtulamıyor. Çin ise ABD’nin giderek artan bu tehditlerine karşı yanıt verdi. TikTok’u kapatmakla tehdit savuran ABD’nin, TikTok’u Microsoft’un satın almasına izin vermesi Çin tarafından elbette bir tepki gördü.

TikTok, Veri İhlali Sebebiyle 6 Milyar Dolar Zarar Etti

Çin’in devlet destekli gazetesi China Daily‘de yayınlanan habere göre Çin hükümeti, TikTok ve Microsoft anlaşmasına izin vermeyecek gibi görünüyor. Gazetede yer alan habere göre Çin, ABD’nin bu yaptırımını “Haydutluk ve Hırsızlık” olarak nitelendirdi ve oldukça sert bir şekilde yanıt verdi. TikTok’a karşı yaptırımların sürdürülmemesini ve Microsoft-TikTok anlaşmasının gerçekleşmemesi gerektiğini belirten Çin hükümeti, buna karşı kısa bir sürede misilleme gelebileceğini belirtti.

Çin, TikTok Konusunda ABD'yi Uyardı: "Karşılık Veririz"

Diğer bir yandan Çin’den bu şekilde bir tepki ve misilleme tehdidi gelirken, Çin merkezli Global Times‘ın Genel Yayın Yönetmeninden de oldukça sert bir paylaşım geldi. Global Times Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin, “Bu açık bir soygun. Dünya izliyor ve Tanrı, Başkan Trump’ın ‘bir zamanlar büyük Amerika’yı’ haydut bir ülkeye nasıl dönüştürdüğünü izliyor.” paylaşımında bulundu.

Benzer içerik:  Trump, Test Sayısını Azaltmak İçin Talimat Verdi

ABD’ye karşı Çin tarafından tepkiler büyürken, ABD’den ise dün net bir açıklama gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un 15 Eylül’e kadar zamanı olduğunu, eğer Microsoft’a satılmazsa kapatılabileceğini açıklamıştı. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Dilerseniz Kitle‘yi ziyaret ederek güncel teknoloji haberlerine göz atabilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerden anında bildirim alabilirsiniz. Diğer bir yandan hemen aşağıdan ABD & TikTok konusu hakkında diğer haberlere de göz atabilirsiniz.

Konu ile ilgili diğer haberler;

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir