Çin, Coronavirüs Temalı Oyunu Yasakladı

 Çin, Coronavirüs Temalı Oyunu Yasakladı

Corona virüsünün ilk çıkış yeri olan Çin, Coronavirus Attack isimli bir Steam oyununu yasakladı. Gerekçe olarak ise oyunun politik içerikler bulundurduğu belirtildi. Geliştirici şirket, oyunun Çin’e karşı protesto amacıyla yapıldığını belirtti.


İlginizi Çekebilir: Korona Virüsü, Plague Inc Oyununu Liderliğe Taşıdı

Tüm dünyaya tehlike saçan corona virüsü toplamda 3 milyondan fazla kişiye bulaşırken, 213 bin’den fazla kişi de virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Dolayısıyla virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin de bir hayli tepki topladı. Bir çok kişi virüsün çıkmasında Çin’in suçlu olduğunu belirtirken, ABD başkanı Trump virüs’e “Çin Virüsü” ismini koydu.

Oyun dünyasında ise bazı yapımcılar Çin’i hedef alan oyunlar geliştirmeyi ihmal etmedi. MythZsGames isimli oyun geliştirici, Çin’e karşı protesto amacıyla geliştirdiğini söylediği Coronavirus Attack isimli oyunu 24 Nisan’da yani 4 gün önce Steam’de yayınladı. Çok kısa sürede ilgi çeken oyun, Çinli oyuncular tarafından da tepki topladı.

Çin bayrağını konu alan tasarımı ile dikkat çeken oyun, içerisinde Çin’e karşı bir çok mesaj içeriyordu. Örneğin bazı görevleri tamamladığınızda “Hong Kong Özgürleşsin” ve “Tayvan Çin’e Bağlı Değildir” gibi rozetler kazanabiliyorsunuz. Yukarıda da gördüğünüz gibi oyunun arkaplan rengi Çin bayrağının rengi iken, coronavirus simgeleri de yine Çin bayrağındaki yıldızlar ile aynı renkte.

İlgili oyunun Steam sayfasında açıklama olarak şunlar yer alıyor;

“İnsanları bencil zombilere dönüştürebilen bir virüs ülke çapında yayıldı. BENCİL-ZOMBİ VIRÜSÜ TAŞIYICILARI ülkeden kaçmaya çalışıyor. Bencil zombi virüsünü kontrol etmek için gizli bir laboratuvar, ona karşı gelebilecek bir anti-zombi virüsü olan Koronavirüs’ü yarattı. Amacınız bencil zombi virüsü taşıyıcılarının kaçmasını ve başkalarına bulaşmasını önlemektir. Taşıyıcıları olabildiğince yok etmeli ve daha ölümcül özellikleri geliştirmek için fazlasıyla DNA toplamalısınız. Ayrıca virüse karşı bağışıklık geliştirmeden önce taşıyıcıları temizlemelisiniz. “

Oyun Steam üzerinde 4 TL’den satışa sunulurken, 70 MB depolama alanı ve çok küçük sistem gereksinimi istiyor. Zaten oyun, klasik bir mobil oyun kadar düşük sistem gereksinimlerine sahip.

İlgili İçerik  Yerli Otomobil Fiyatı Sorularına TOGG CEO'sundan Açıklama Geldi

Dilerseniz web sitemiz “kitle.net” üzerinden güncel corona virüsü haberlerini takip edebilir, hemen aşağıdan son durum bilgisine ulaşabilirsiniz. Web sitemizde corona virüsü haberlerinin altında verdiğimiz son durum bilgilerinde tarih ve saatler verilmiş olup, kaynak olarak bing.com/covid adresi kullanılmaktadır.

Corona Virüsü Son Durum (28.04.2020 – 23:30)


corona virüsü son durum
  1. Bulaştığı Toplam Kişi: 3.083.467
  2. Etkin Vaka: 1,953,655
  3. Hayatını Kaybedenler: 213,824
  4. Kurtarılan Kişi: 915,988
  5. Türkiye: 72,852 etkin vaka – 2,992 ölüm
  6. İtalya: 107.773 etkin vaka – 23.227 ölüm
  7. Çin: 2,005 etkin vaka – 4.633 ölüm
  8. ABD: 851,243 etkin vaka – 58,412 ölüm
  9. İspanya: 84,403 etkin vaka – 23,822 ölüm

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın