Connect with us


Dünya'dan Haberler

Çin, Bunyavirüs Alarmı Veriyor: 60 Vaka 7 Ölüm

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de yeni bir salgın alarmı verildi. Bunyavirüs isimli virüs, kısa sürede 60 kişiye bulaştı ve 7 kişi hayatını kaybetti.

Zaman:

Tarih:

Çin, Bunyavirüs Alarmı Veriyor: 60 Vaka 7 Ölüm

Dünyanın en güçlü ülkesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, son zamanlarda salgınlarla uğraşıyor. Geçtiğimiz 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya bulaşan covid-19 salgını, Çin’de kısa sürede önlenmişti. Çin’de covid-19 salgını her ne kadar kısa sürede önlense de, ABD başta olmak üzere birçok ülkede tam anlamıyla bir felaket yaşandı.

Çin’in covid-19’un önüne geçmesinden bir süre sonra şimdi de Bunyavirus isimli bir salgın patlak verdi. Henüz covid-19 için aşı çalışmaları devam ederken ve insanlar bu salgından korumaya çalışırken, Çin halkı 2. bir salgın ile panikledi. Aslında ilk defa ortaya çıkan bir salgın olmayan Bunyavirus, 60‘dan fazla kişiye bulaştı ve 7 kişinin de hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Açıklamalara göre bu virüs daha önce 2011 yılında ortaya çıkan Huaiyangshan banyangvirus, yani SFTS ile aynı. SFTS olarak bilinen bu tür, 2011 yılında Bunyavirüs ailesine dahil edilmiş ve tehlikeli bir virüs olduğu belirtilmişti. Genellikle kenelerden insanlara bulaşan bu virüs türü, çok düşük ihtimalle insandan insana geçebilir. Bu henüz sadece bir ihtimal olsa da, ilerleyen zamanlarda virüsün bu şekilde yayılması büyük tehlikeye yol açabilir. Çünkü Bunyavirüs’te ölüm oranları covid-19 ile aynı değil.

Benzer içerik:  DSÖ Eski Başkanı: Herkes Yıllık 5 Dolar Verirse Gelecekteki Salgınlardan Kurtuluruz
Çin, Bunyavirüs Alarmı Veriyor: 60 Vaka 7 Ölüm

Çin devletine bağlı Global Times gazetesi tarafından aktarılan bilgilere göre Jiangsu/Nanjiang‘da bir kadın öksürük, ateş ve halsizlik sebebiyle hastaneye gitti ve Bunyavirus/SFTS‘ye yakalandığı belirlendi. 1 ay boyunca tedavi altında kalan kadın, 1 ayın sonunda iyileşerek taburcu edildi. Diğer bir yandan hayatını kaybeden 7 kişinin ve bu virüse yakalanan 60 kişinin de Çin’in Şangay eyaletinde ve çevrelerinde olduğu bildirildi.

Şangay’ın ve çevresinin, Çin’in en kalabalık yerleri olduğunu düşünürsek bu oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Virüsün insandan insana bulaşma yolunun ise kan ve mukus yolu olduğu belirtildi. Yani virüsün yayılma olasılığı covid-19’a göre çok düşük olsa da, öldürme oranı covid-19’dan daha yüksek diyebiliriz. Uzmanlar, bu virüse karşı paniğe kapılmamamız gerektiğini, önlem alındığı takdirde bu virüsün bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir