Connect with us


Dünya'dan Haberler

Çin’de Bubonik Veba Görüldü: Yıl Sonuna Kadar 3 Numaralı Alarm Verildi

Son zamanlarda virüslerle boğuşan Çin’de tarihin en tehlikeli salgını olan Bubonik Veba görüldü. Bölgede 3. seviye alarm verildi ve yıl sonuna kadar süreceği bildirildi.

Zaman:

Tarih:

Çin'de Bubonik Veba Görüldü: 3 Numaralı Alarm Verildi

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, son günlerde birçok virüs ile boğuşuyor. 2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya çıkan covid-19 tüm dünyada tam anlamıyla bir felakete sebep olurken, Çin’de pek de etkili olmadı. Covid-19’dan çok kısa bir sürede kurtulan Çin, normal hayata yavaş yavaş dönüş yaptı. Fakat son günlerde ortaya çıkan pek çok virüs, hali hazırda devam eden covid-19 salgını varken korku saçmaya başladı.

Aslında her zaman bu tür virüsler ortaya çıkabiliyor olsa da, covid-19’un etkisi sebebiyle artık insanlar virüslerden daha çok korkmaya başladı. Son günlerde peş peşe ortaya çıkan virüsler de ülkede paniğe sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde Çin’de Bunyavirüs alarmı verilirken, Bunyavirüs sebepli 7 kişi hayatını kaybetmiş ve 60’dan fazla kişi de virüse yakalanmıştı. Şimdi de tarihin en tehlikeli salgını olan Bubonik Veba, Çin’in İç Moğolistan bölgesinde görüldü.

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde Bayan Nur kentinde bu hafta Bubonik Veba sebebiyle 2 kişinin ölmesinin ardından kent panikledi. Yetkililer bölgede 3. seviye alarm verilmesini uygun görürken, bu alarmın yıl sonuna kadar geçerli olduğu belirtildi. Tarihin en tehlikeli salgını olarak bilinen ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan salgın, ilk ortaya çıktığında tedavi edilmezse %90 oranla ölümle sonuçlanıyor. Yani covid-19’un yayılma hızı kadar yüksek olmasa da, bu virüsün yanında covid-19 çok masum diyebiliriz.

Genel olarak kara ölüm veya kara veba olarak da anılan bu salgın, yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre bu hafta hayatını kaybeden 2. kişinin ölüm nedeni, dolaşım sistemi sorunları olarak kaydedildi. Uzun yıllar sonra 1 haftada 2 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan tarihin en tehlikeli salgını veba, geçtiğimiz ay da bir kişinin ölümüne sebep olmuştu. İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bir hayvandan virüsü kaparak hayatını kaybeden 15 yaşındaki çocuğun ardından 2 kişi de bu hafta hayatını kaybetti. Bubonik veba sebebiyle Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesinde verilen 3. seviye alarmın 6 Ağustos’tan itibaren 2020 yıl sonuna kadar devam edeceği, 2. bir uyarıya kadar değişmeyeceği aktarıldı.

Diğer bir yandan Bubonik Veba’nın nasıl yayıldığına bakılırsa, insanlar ve hayvanlar arasında bu virüsün pireler yoluyla yayılacağı belirtiliyor. Pire yoluyla yayılan bu virüs, ilk belirtilerin ardından en geç 20 saat içerisinde tedavi edilmelidir. Eğer müdahale yapılamazsa hasta %90 bir oranla hayatını kaybedebilir. Diğer bir yandan bu hastalıktan korunmak için hayvanların bulunduğu ortamlardan ve pirelerden uzak durulması öneriliyor.

Çin'de Bubonik Veba Görüldü: Yıl Sonuna Kadar 3 Numaralı Alarm Verildi Son zamanlarda virüslerle boğuşan Çin'de tarihin en tehlikeli salgını olan Bubonik Veba görüldü. Bölgede 3. seviye alarm verildi ve yıl sonuna kadar süreceği bildirildi.

Çin’in İç Moğolistan Bölgesinde bulunan Baotou bölgesinin Belediye Sağlık Komisyonu tarafından resmi internet sitesinde bu alarm ile ilgili bir bilgilendirme yazısı da yayınlandı. Rapora göre hayatını kaybeden kişinin geçtiğimiz Pazar günü Baotou sağlık yetkililerine bildirildiği söylendi ve bu Perşembe günü de hayatını kaybeden kişinin hıyarcıklı veba, yani Bubonik veba sebebiyle hayatını kaybettiği doğrulandı. Dilerseniz Baotou Belediyesine bağlı sağlık komisyonunun internet sitesinde yayınlanan yazının tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz. Çince dilinden Google Translate diliyle çevrildiğinden dolayı yazım hataları olabilir. Dilerseniz buraya tıklayarak direkt olarak ilgili makalenin kaynağına da gidebilirsiniz.

Baotou Belediyesi Sağlık Komisyonu | Bubonik Veba Bilgilendirmesi

2 Ağustos 2020’de, şehrimiz Damaoqi Sağlık ve Sağlık Komitesinden Suji New Village, Wendu Köy Komitesi, Shibao Kasabası, Damao Banner ve Otonom Bölge ve Baotou Nazofarengeal Swab Hastalığı Kontrol ve Önleme Merkezi’nde bir ölüm vakası meydana geldiğine dair bir rapor aldı. PCR Nükleik asit testi pozitifti ve Otonom Bölgenin Kapsamlı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden nazofarengeal sürüntülerin gen sıralaması, vebanın hedef gen dizisiyle uyumluydu. 6 Ağustos’ta, epidemiyolojik araştırma verilerine ve yakın temaslar ve laboratuvarlarla telefon görüşmelerine dayanan belediye ve pankart tıbbi uzman grupları Test sonucunda konsültasyon hastanın bağırsak vebası olduğunu ve ölüm nedeninin dolaşım sistemi arızası olduğunu belirledi.

“Otonom Bölge Veba Kontrolü Acil Durum Planı (2020 Sürümü)” (Neizheng Banfa [2020] No. 17) ve “İç Moğolistan Özerk Bölgesi Veba Salgını Erken Uyarı Uygulama Planı” (Neishufang Acil Durum Fa [2020] No. 7) gerekliliklerine uygun olarak, veba şimdi serbest bırakıldı Önleme ve kontrol için Seviye III uyarı bilgileri aşağıdaki gibidir:

Uyarı seviyesi: Seviye III. Erken uyarı dönemi 6 Ağustos 2020’de başlayacak ve erken uyarı dönemi, bu erken uyarı bildiriminin yapıldığı tarihten 2020’nin sonuna kadar sürecektir.

“Otonom Bölge Veba Kontrolü Acil Durum Planı (2020 Baskısı)” (Neizheng Banfa [2020] No. 17) ve “İç Moğolistan Özerk Bölgesi Veba Salgını Erken Uyarı Uygulama Planı” (Neishufang Acil Durum Fa [2020] No. 7) gerekliliklerine göre, ilgili önleme Tüm kontrol önlemleri alındı. 9 yakın temaslı ve 26 yakın temaslı, karantinada yoğun tıbbi gözlemlere tabi tutuldu ve gerektiğinde önleyici ilaç ve veba nükleik asit PCR testi uygulandı.Şu anda ateş, veba nükleik asit PCR gibi herhangi bir anormallik yok. Test sonuçları negatifti. Merhumun Suji Yeni Köyündeki ikametgahı mühürlenecek, irili ufaklı karantina çemberleri belirlenecek, epidemiyolojik araştırmalar yapılacak, karantina çemberindeki tüm kişilerin sağlık takibi, veba nükleik asit tespiti ve tanıtım ve eğitim yapılacaktır. Merhumun ikametgahı ve çevredeki çiftçilerin konutları günlük olarak tamamen yok edildi ve Suji New Village ve çevresinde pire ve kemirgen kontrolü ve çevre temizliği yapıldı. Şu anda, Suji New Village’daki tüm köylülerde ateş gibi herhangi bir anormallik yok ve veba nükleik asit PCR testi sonuçlarının hepsi negatif.

Şu anda, şehrimizde insan vebasının yayılma riski bulunmaktadır.Tüm pankartlar, ilçeler, ilçeler, departmanlar ve birimler vebanın önlenmesi ve kontrolüne yönelik ilgiyi etkin bir şekilde güçlendirmeli, önleme ve kontrol bilgisini artırmalı, tanıtım ve eğitimi artırmalı ve ortak önleme ve kontrolü ve grup önlemeyi güçlendirmelidir. Kemirgen salgını durumunun gözetimini daha da güçlendirmek. Her seviyedeki tıp kurumları, ilk ziyaret doktorları için sorumluluk sistemini sıkı bir şekilde uygulamalı, triyaj öncesi triyaj alanlarının ve ateş kliniklerinin araştırılması ve yönetiminde iyi bir iş çıkarmalı ve veba sağlık kodunun denetiminde iyi bir iş çıkarmalıdır. Diğer bölümler iş sorumluluklarına uygun olarak vebanın önlenmesi ve kontrolünde iyi bir iş çıkarmalıdır.

Uzmanlar halka şunu hatırlatıyor: İyi kişisel hijyen alışkanlıklarını sürdürmeli, salgın bölgelere ve noktalara gitmekten kaçınmalısınız ve ateş, öksürük ve diğer ilgili semptomlarınız varsa, belirlenen sağlık kurumuna zamanında gitmelisiniz; vaka ile iletişim kurduğunuzdan şüpheleniyorsanız, yerel bölgeye gidebilirsiniz. Hastalık kontrol departmanı, profesyonel rehberliği beyan etmek ve almak için inisiyatif alır Ateş, öksürük, lenf nodu ağrısı, hemoptizi veya kanama gibi semptomlar ortaya çıktığında, zamanında tıbbi yardım isteyin. Veba önleme ve kontrol için “üç numara ve üç rapor” gerekliliklerine sıkı sıkıya uymak, seyahat ederken vahşi hayvanlarla teması en aza indirmek ve izin almadan vahşi hayvanları avlamayın, beslemeyin veya taşımayın.Aynı zamanda pire ısırıklarını önlemek ve pire ısırıklarını önlemek. Saha çalışanları veba önleme konusundaki farkındalıklarını artırmalı ve kişisel koruyucu önlemleri güçlendirmelidir. Genel halk veba salgınını rasyonel olarak anlamalı ve bilimsel bir şekilde ele almalı ve söylentilere inanmamalı, yaymamalı veya yaymamalıdır.

Ulusal, özerk bölge ve Baotou veba kontrol acil durum planının gerekliliklerine uygun olarak, Belediye Sağlık Komisyonu erken uyarı bilgilerini veba salgını uyarı sınıflandırmasına göre zamanında yayınlayacak ve ayarlayacaktır.

Duyurulur.                                      

6 Ağustos 2020

Baotou Şehir Sağlık Komisyonu

Kaynaklar;

  • https://edition.cnn.com/2020/08/07/asia/china-mongolia-bubonic-plague-death-intl-hnk-scli-scn/index.html
  • http://wjw.baotou.gov.cn/c/2020-08-06/1418104.html
  • https://www.seyahatsagligi.gov.tr/site/HastalikDetay/Veba
  • https://tr.euronews.com/2020/08/08/tarihin-en-olumcul-salginlarindan-bubonik-veba-yeniden-cin-de-ortaya-cikti-3-numaral-alarm
Benzer içerik:  TikTok, Trump Yönetimini Mahkemeye Verdi

Dilerseniz diğer güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni yayınladığımız haberlerden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir